Myslela som si, že sa z toho nikdy nespamätám. Rozchod ma zasiahol viac, než som si kedy pripúšťala a zrazu som nevedela, čo budem robiť. Chvíľu mi trvalo, kým som pochopila, že sa to muselo stať a naučila som sa vďaka tomu naozaj veľa.

Aj keď si myslíš, že to nezvládneš, dá sa z toho dostať, ver mi. Aj keď máš teraz zlomené srdce, možno je to najlepšia vec, ktorá sa ti mohla stať. Lebo teraz sa môžeš poučiť a do ďalšieho vzťahu pôjdeš pripravená.

Naučila som sa odpustiť

Zo začiatku som ho nenávidela a nechápala som, ako mi to mohol urobiť. Časom som však prišla na to, že nenávisťou to nikam nedocielim a rozhodla som sa mu odpustiť. Zrazu som sa cítila inak, slobodnejšie. Už ma viac nezožierali tie negatívne emócie.

Odpustenie býva náročné, no je potrebné ho urobiť, ak chceš pokračovať ďalej. Čo bolo, bolo a teraz sa musíš pozerať dopredu.

Naučila som sa, že ľudia sa nedajú zmeniť

Tak veľmi som sa snažila, aby sa zmenil, lebo niektoré jeho vlastnosti mi časom liezli na nervy. Čím viac som sa však snažila, tým sa to medzi nami zhoršovalo. Len málo ľudí sa naozaj dokáže zmeniť, ale v prvom rade to musia chcieť oni sami, tebe sa to nepodarí len tak.

Ak ten dotyčný vie, čo sa ti nepáči a aj napriek tomu nič nerobí, nestojí to za to. Zbytočne sa budeš trápiť a budeš sa snažiť byť tou najlepšou, keď to nikto neocení.

Naučila som sa, čo naozaj nechcem vo vzťahu

Až po rozchode som si uvedomila, aké chyby mal náš vzťah a vďaka tomu viem, čo od vzťahu nechcem a naopak, čo očakávam, že dostanem. Kým sme spolu boli, vždy som si nahovárala, že sa zmení a všetko bude ako v rozprávke, no tak to nechodí.

Až teraz viem, že pokiaľ sa o tom nebudete rozprávať, priepasť medzi vami sa bude zväčšovať a uvedomíš si to až potom, kedy nebude cesty späť.

Naučila som sa, že dávanie vo vzťahu nestačí

Dlho, naozaj dlho som bola ja tou, ktorá len dávala a dávala, no nič od priateľa nedostávala späť. A tak to naozaj nefunguje. Ste rovnocenní partneri a je potrebné, aby bol váš vzťah vyrovnaný. Ak budeš dlhodobo len dávať, v tom vzťahu vyhoríš. Pretože ak necítiš lásku, nemôžeš byť šťastná.

Naučila som sa byť sama so sebou

Možno to bude znieť ako klišé, ale áno, po rozchode som sa zamerala viac sama na seba a naučila som sa vychádzať sama so sebou. Dovtedy som si to nevedela predstaviť a samoty som sa obávala. Prišla som však na to, že keď budeš mať rada samu seba, budeš silnejšia, sebavedomejšia a aj šťastnejšia.

Naučila som sa znova milovať

Vďaka všetkým chybám, ktoré mal náš vzťah, som prišla na to, ako by mal dokonalý vzťah vyzerať. Teraz viem, že ten náš taký nebol ani zďaleka. Po čase som však našla niekoho, kto mi naozaj dal všetko, po čom som túžila. Vďaka nemu som sa naučila znovu milovať a pocítila som, aké to je byť milovanou. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.