Pexels/Flora Westbrook

Ak to vo vzťahu začne škrípať, ako prvá to väčšinou pocíti vzájomná komunikácia. Prestanete sa spolu rozprávať tak, ako predtým a vaša konverzácia sa zúži na vety typu „ako sa máš“ alebo „čo chceš na večeru“. 

Je to však veľká chyba, pretože na komunikácii sa dá pekne popracovať. Dôležité ale je, aby to chceli obaja! Veď určite by si chcela, aby ste aspoň raz za čas strávili večer tým, že budete sedieť vedľa seba a len sa rozprávať. O čomkoľvek, čo vám napadne. A budete sa pritom cítiť príjemne a uvoľnene.

Vyskúšajte jeden z nasledovných šiestich tipov. Choďte na to pomaly. Na začiatok stačí aj pár minútová konverzácia. Časom vám to ale pôjde lepšie.

5 jazykov lásky

Kniha 5 jazykov lásky od Garyho Chapmana je veľmi obľúbená a ide o akúsi „bibliu vzťahov“. Existuje 5 rôznych jazykov lásky, pričom každý z nás hovorí iným jazykom. Problémy vo vzťahu môžu vznikať práve preto, že neviete hovoriť jazykom toho druhého. V našom predošlom článku nájdeš test, ktorý odhalí, aký je tvoj jazyk.

Skús si ho urobiť a môžete sa potom o tom spolu porozprávať. A určite odporúčame túto knihu obom prečítať.

Vyčleňte si čas na rozprávanie

Nespoliehaj sa na to, že si niekedy nájdete čas na rozhovor. Obaja môžete mať povinnosti, budete unavení a nič z toho nebude. Namiesto toho by ste si mali vopred určiť čas, ktorý venujete spoločnej konverzácii. Ideálne sú napríklad spoločné raňajky alebo večera, prípadne pred tým, ako pôjdete do postele. Tento zvyk by sa mal stať vašou každodennou rutinou.

Nechávajte si odkazy

Ak máte problém s vyjadrovaním svojich názorov nahlas, napíšte ich na papier. Takéto odkazy si môžete nechávať kdekoľvek po byte a prekvapovať tak svoju polovičku. Určite by ťa potešilo, ak by si si ráno na zrkadle našla odkaz, že ťa miluje.

Rozprávajte sa o plánoch

Ak neviete o čom by ste sa bavili, skúste hovoriť o plánoch. Na najbližšie hodiny, dni, týždne. Čo budete robiť zajtra? Ako strávite víkend? Zabudnite na odpoveď „mne je jedno“ alebo „rozhodni ty“. Podstatou je, aby ste sa o tom rozprávali spoločne.

Naučte sa počúvať toho druhého

Komunikácia nie je len o tom, že jeden z vás hovorí. Dôležité je tiež naučiť sa toho druhého počúvať. Práve na tomto bode stroskotáva množstvo párov. Venujte dostatočný čas tomu druhému, neurážajte sa, buďte k sebe empatickí a poraďte si navzájom.

Tip na záver: 5-minútový očný kontakt

Ide o zaujímavé cvičenie, ktoré ale na začiatok bude určite pre oboch zvláštne. Nastavte si časovač na päť minút. Počas tohto času sa pozerajte jeden druhému do očí, no nič nehovorte. Snažte sa nesmiať a nerobiť rôzne grimasy. Keď časomiera uplynie, povedzte si o tom, ako ste sa pri tom cítili. Ide o dobrý odrazový mostík k ďalším témam.

Ktorý z týchto tipov by si chcela vyskúšať ako prvý?

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating