Počula si na svoju osobu kritiku a nedá ti to pokoj, pretože stále premýšľaš nad tým, či si skutočne spravila niekde chybu? Občas nám úprimnosť padne vhod, ale dbaj na to, aké veľké množstvo dostávaš. Neskôr by ťa to mohlo ťažiť, pretože si názory ostatných berieš až príliš k srdcu. Je na tebe, akým smerom sa budeš uberať a z čoho si zoberieš ponaučenie. Portál HackSpirit, Forbes a Psychology Today vymenovali tieto tipy, ako sa nenechať zbytočne demotivovať.

Súdim teba podľa seba

Snaž sa držať pravidla, že to nemusí byť o tebe. Ak ti niekto neustále niečo vyčíta, prípadne má na teba narážky,  je možné, že práve oni majú problémy sami so sebou. A práve toto je spôsob, ako na ne reagujú. Môže to byť práve odraz toho, ako sa vidia. Zároveň sa tak prejavuje ich nutkanie ovládať celú situáciu alebo priamo teba. V tomto bode je dôležité, aby si poznala svoje slabé a silné stránky. Vždy sa dá všetko zlepšiť a keď sa dostatočne spoznáš, budeš vedieť čomu sa vyvarovať, či ako na tieto názory reagovať.

zdroj: Photo by Element5 Digital from Pexels

Reaguj, keď si pripravená

Ak sa ťa ich správanie naozaj dotklo, vytvor si istý odstup. Potrebuješ vlastný priestor, aby si sa od nich na chvíľu izolovala. Nie je správne ihneď reagovať, keď si pod emocionálnym tlakom. Z úprimnosti by sa mohla stať vážna výmena názorov a ty sa nepotrebuješ znížiť pod vlastnú úroveň. Dopraj si čas, aby si si poriadne uvedomila, čo ťa zaskočilo. Keď si pripravená, otvorene im povedz, čo ťa na tom tak veľmi zasiahlo.

Možno sa ťa ani nechceli dotknúť, len si sami neuvedomili, ako hrubo vyzneli. Každému by sa to mohlo stať. Do budúcna si vytvor vlastnú bublinku, dištančnú zónu, vďaka ktorej na teba nebudú mať tieto slová silný dopad. Zároveň si tak udržíš vieru vo vlastné hodnoty, ciele a samú seba.

Maj na pamäti, kto si

Ty veľmi dobre vieš, kto stojí za tvojimi úspechmi a za snami. Ak máš pocit, že ťa niekto odsudzuje, vyhrala si. Zrejme to robíš naozaj dobre. Ľudia dokážu vysloviť kvôli závisti rôzne veci. Nenechaj sa nimi stiahnuť. Zachovaj si svoju úctu a sebadôveru. Vôbec ti nemusí záležať na tom, kto si čo myslí.

Ty si tá, ktorá pozná svoju osobnosť najlepšie. Ty si tá, ktorá presne vie, čo treba ešte zlepšiť. Prečo by ti do toho mali teda hovoriť ostatní? Čím skôr si uvedomíš vlastnú hodnotu, tým rýchlejšie sa oslobodíš. A to predovšetkým od negatívnych myšlienok, ktoré ťa ťažia.

Neutápaj sa, nechaj to ísť

Ako sme vyššie spomínali, reakcia pod vplyvom emócií by mohla narobiť veľkú neplechu. Nie je správne, aby si reagovala s ešte väčšou negatívnosťou. Tento druh malej “pomsty” by ťa mohol na chvíľu uspokojiť, ale neskôr by si to mohla ľutovať. Dopraj si radšej odstup a čas. To však neznamená, že sa máš týmto do nekonečna utápať. Niekedy je lepšie nechať veci tak. Nech pokojne plynú a napokon odídu.

Prestaň negatívne premýšľať a skús z toho vyťažiť maximum. Učíme sa celý život a z každej zlej situácie si vieš zobrať niečo dobré. Nezabudni však túto kapitolu v sebe uzavrieť. Samozrejme, môže ťa to posilniť, ale nedrž sa bolesti príliš dlho. Mohla by si tak prísť o šťastie, ktoré na teba čaká.

zdroj: Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Dištancuj sa od toxických ľudí

Je veľmi dôležité, aby si zo svojho života vynechala ľudí, pri ktorých cítiš, ako ťa ťahajú dole. Predstav si situáciu, kedy ideš s niekým na kávu. Predtým si sa na toto stretnutie veľmi tešila a zrazu to nadšenie opadlo. Prečo? Vnímaj spôsob ich vyjadrovania sa a hlavne to, o čom alebo o kom rozprávajú. Nepotrebuješ mať pri sebe toxických ľudí. Život je ako hojdačka. Raz si hore a raz dole. Presne tento typ osôb by tvoje problémy mohli ešte aj potešiť.

Spýtaj sa samej seba, ako sa cítiš po týchto stretnutiach. Prevažuje negatívne nad pozitívnym? Ak áno, vieš, čo máš robiť. Zároveň sa zameriavaj viac na seba. Pracuj na svojich snoch každý deň a to takým spôsobom, že tvoj kalendár bude doslova praskať. Užívaj si prácu, spoločnosť správnych ľudí a hlavne život. Sme tu príliš krátko na to, aby nás brzdili negatívne názory druhých.

Pracuj na svojom sebavedomí

Ver si. Sebadôvera je dôležitá kvôli viacerým aspektom života. Keď jej máš nedostatok, práve vtedy na teba môžu slová ostatných veľmi tvrdo zaútočiť. Je na tebe, ako sa k tomu postavíš. Rob veci, ktoré ťa napĺňajú šťastím. Spoznávaj sa a miluj. Akceptuj svoju osobnosť a prijmi fakt, že ani ty nie si v ničom dokonalá. To ale neznamená, že si zlý človek.

Vďaka zdravému sebavedomiu budeš voči týmto názorom imúnnejšia a pochopí to aj tvoje okolie. Je v poriadku nechať si poradiť, vypočuť si ostatných, ale nedovoľ, aby si kvôli tomu v noci nedokázala spať. Nabudúce, keď znova pocítiš kritiku, spomeň si, že tí ľudia v sebe riešia vážny problém a iba sa na nich vďačne usmej. Reaguj ako dáma. Nezníž sa pod svoju úroveň. Ty poznáš vlastnú pravdu a hodnotu.

Zdroj: HackSpirit, Forbes a Psychology Today

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.