Pexels/Alex Perelmuter, Instagram/allisonbickerstaff

Dnešná doba je typická tým, že sa na pravidlá už príliš nedbá. Všetko je uvoľnenejšie a bez striktných predpisov. Pri svadbách to platí 2x viac, pretože dnešné ceremónie sa výrazne odlišujú od tých, ktoré sa praktizovali v minulosti.

Toto je 6 najčastejších rozdielov medzi tradičnými a modernými svadbami. Ktorá svadba sa ti páči viac?

Plánovanie a príprava

Kedysi sa svadby plánovali aj rok dopredu, aby bolo všetko vyšperkované a tip-top. Dnes si mladí ľudia dávajú s prípravou načas a niektoré veci riešia nehorázny týždeň pred svadbou. Taktiež boli kedysi prípravy a manželské náuky s kňazom, dnes je zvykom, že idú snúbenci na predmanželský víkend, kde všetky náuky absolvujú za dva-tri dni. Celková príprava na manželstvo netrvá pol roka, no jeden víkend.

Požiadanie o zvolenie

Keď si zažila svadbu v minulosti, určite budeš s nami súhlasiť, ak budeme o tradícií, kedy prišiel muž požiadať rodičov svojej priateľky o zvolenie, hovoriť ako o tej najkrajšej. V dnešných časoch to môžeš vidieť len veľmi zriedka, pretože je trendom, že pár spolu býva už pred svadbou a celú ceremóniu berú už iba ako spečatenie ich vzťahu.

Svadobné dary

V minulosti boli najlepšie a najužitočnejšie svadobné dary doplnky do bytu/domu a výbava kuchyne. Nesmeli chýbať hrnce, šálky, obliečky, nábytok či brúsený set pohárov. Dnes sa ako svadobné dary dávajú skôr peniaze a hostia nechajú výber hmotných darov na mladomanželov. Takto sa predíde zbytočným trápnostiam, kedy by dostali niečo dvakrát.

Taktiež sa často môžeš stretnúť so situáciou, kedy z toho, čo novopečení manželia dostanú na svadbe, zaplatia ostatné výdavky – napríklad prenájom sály alebo catering.

Veľkosť svadby

Určite nám dáš za pravdu, ak budeme tvrdiť, že sú dnešné svadby menšie, než to bolo v minulosti. Pred 20. rokmi bola svadba so 100-200 hosťami bežná, no dnes sú v móde svadby menšie, na ktorých je maximálne 50-100 ľudí. Prináša to mnohé výhody, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad menej výdavkov, menej neporiadku a menej zhonu, či stresu.

Darčeky pre hostí

Mnohé babičky a aj staršie matky by ti potvrdili, že darčeky pre hostí sú trendom moderných svadieb. Či už ide o magnetku, odznak, malú čokoládku, kvietok v kvetináči alebo perníček. Je to pamiatka, ktorej sa hostia potešia, no v minulosti o tom mohli ľudia len snívať – dnes je to bežná vec a počíta sa s tým. Keď chystáš svadbu, je pekným zvykom, aby si svadobným hosťom niečo pripravila.

Detská zóna

Taktiež sa dnešné svadby rozšírili o detské zóny. Je moderné vytvoriť na svadbe zónu pre deti, pretože to je prehľadnejšie a detičky sa spolu môžu baviť pri jednom stole. Matky ich majú pod dohľadom, a keď sú všetky deti spolu, otravujú menej, pretože sa spolu pekne zabavia. V minulosti takéto vymoženosti matky na svadbách nemali, preto mali veľa práce a nevestu so ženíchom si ani neužili.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating