Módny priemysel nám každodenne ponúka nové trendy, ktoré budeme v aktuálnej sezóne vídať neustále na vešiakoch módnych reťazcov. Ak sa nad tým zamyslíš, skutočné novinky sa v dnešnej dobe už vymyslieť nedajú a tak sa reálne stále dokola len obmieňajú existujúce trendy. Samozrejme vždy sa nejako vylepšia a oživia, no v skutočnosti je to stále ten istý kúsok, ktorý tu už (ne)raz bol. Preto občas cestou do nákupného centra zmeň svoju trasu a jednoducho zaboč do najbližšieho second handu, kde sa to módnymi pokladmi len tak hemží.

Nákup v second hande má mnoho výhod. Samozrejme je to neporovnateľne nižšia cena, s akou sa stretávaš bežne v obchodoch. Ak máš trošku viac šťastia, často môžeš natrafiť aj na tzv. šťastné polhodinky, kde sú ceny ešte výhodnejšie. Medzi ďalšie pozitívum patrí určite aj to, že šetríš našu planétu a v podstate recykluješ a nanovo využívaš kúsky, ktoré sú naozaj originálne. Ak som ťa už pomaličky navnadila na tvoju možno prvú návštevu second handu, pozri si pár overených rád, ako ti to v nich pôjde najlepšie.

1. Porozmýšľaj nad výberom second handu

Úplne prvý krok, ktorý ti odporúčam, je voľba second handu, ktorému dáš šancu. V tomto bode ti jednoznačne neodpoviem na otázku, kde nakúpiš najlepšie, no daj na inštinkt, rady kamarátok či recenzie na internete. Najväčšou zárukou sú práve sekáčové reťazce, ktoré nájdeš už v každom väčšom meste, no často dokáže prekvapiť aj maličký a nenápadný obchodík za rohom.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: pinterest.com

2. Neplánuj čo si odnesieš

Možno ťa táto rada prekvapí, no v sekáčoch ti neodporúčam plánovať. Ponuka je prevažne sezónna, čiže v zime bude určite väčší výber kabátov ako v lete, no nikdy nevieš dopredu odhadnúť, z akých kúskov bude výber najlepší. Preto zbytočne nečakaj, že ak chceš napríklad štýlové vintage rifle, hneď ich aj nájdeš. Musíš sa skrátka len vyzbrojiť trpezlivosťou a postupne hľadať.

3. Prezri si každý kúsok

Keďže podľa predchádzajúceho bodu už nič neplánuješ, daj šancu každému potencionálnemu úlovku v ponuke. Zaradom si prezeraj vešiak po vešiaku a skúšaj si predstaviť jednotlivé kúsky v konkrétnom outfite s vecami, ktoré už doma máš.

4. Neber všetko

Sekáče sú nevyspytateľné, a tak niekedy odídeš s jedným kúskom, no inokedy zase môžeš nájsť celú hromadu zaujímavých úlovkov. Aj keď sú ceny priam mizivé, radím ti poriadne si premyslieť, čo si domov nakoniec aj odnesieš. Keďže určite nepotrebuješ oblečenie, ktoré nosiť nebudeš, nedaj sa zlákať vidinou dobrého nákupu, keď si kúskom nie si na 100 % istá.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: pinterest.com

5. Presvedč sa, že ti oblečenie sedí a je z kvalitného materiálu

Tento bod je veľmi dôležitý, keďže v sekáči, si nedokážeš z konkrétneho tovaru vybrať menšiu/väčšiu veľkosť. Preto odporúčam každú jednu vec v obchode vyskúšať a uistiť sa, že ti sedí, nie je zbytočne veľká alebo naopak. Taktiež si buď istá aj kvalitou materiálu, pretože napríklad pletený sveter z vlny, ktorú na pokožke neznesieš je pohroma, ako aj kabát, na ktorom je z dôsledku obnosenia a nízkej kvality materiálu vidieť nepekné chuchvalce.

6. Obzeraj sa najmä po nevšedných kúskoch

I keď predstavujú jednoduché bavlnené topy dobrú kúpu, skús si všímať výstrednejšie a zaujímavejšie kúsky, v ktorých zažiariš viac a v obchodoch na ne len tak ľahko nenatrafíš. Mám na mysli veci s nádychom vintage alebo značkové kúsky, ktoré môžeš objaviť taktiež. Tak a teraz už môžeš vybehnúť na nákupy „z druhej ruky“ a ak sa mojimi radami budeš riadiť, garantujem ti, že skôr či neskôr si ich osvojíš a napokon ti prinesú želané výsledky.

Malá rada na záver: ak náhodou po prvej, možno aj druhej návšteve second handu nič nekúpiš, nezúfaj, čoskoro sa ti to určite podarí a vedz, že trpezlivosť, v tomto prípade, naozaj ruže prináša.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.