Predovšetkým koronavírus sa podpísal na tom, že väčšinu vianočných darčekov sa snažíme vyriešiť online, aby sme sa vyhli tlačeniciam v obchodoch. Kuriéri tak v tomto období dostávajú poriadne zabrať.

Myslíš si, že na nakupovaní cez internet nemôžeš pokaziť nič, no opak je pravdou. Mnohé z nás sa pravidelne dopúšťajú rovnakých chýb, ktoré nás stoja niekoľko eur navyše. Ak sa im vyvaruješ, uvidíš, že čosi ešte aj ušetríš.

Nestanovíš si rozpočet

Na toto zabúda väčšina z nás. Len sa pustíme do nakupovania, kupujeme jedno cez druhé a napokon zistíme, že sme minuli oveľa viac, než sme chceli. Ak chceš tomu predísť, stanov si hneď na začiatok sumu, ktorú by si chcela minúť a ktorú ti tvoja súčasná finančná situácia dovoľuje.

Zapisuj si niekde veci, ktoré si nakúpila a koľko si pri nich minula, aby si mala prehľad. Potom sa už nemôže stať, že by si pri pohľade na výpis účtu chcela plakať.

zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Neurobíš si prieskum cien

Potrebuješ kúpiť nejakú vec a urobíš tak v prvom e-shope, ktorý ti vybehne cez Google. Mala by si vedieť, že prvé miesta sú len reklamy, ktoré daný tovar ponúkajú možno o čosi drahšie. Zaberie ti to pár minút času navyše, ale hľadaj ten výrobok aj v ostatných e-shopoch. Budeš prekvapená, ako sa niekedy môžu ceny líšiť.

Pozor na niektoré akcie

Niekedy sa necháme zlákať akciami, ktoré však skončia tak, že minieš oveľa viac, než by si pôvodne plánovala. Skutočne nejakú vec len preto, že je aktuálne akcia 2 + 1 zadarmo? Pozri sa však na cenu za jeden kus. Niektoré e-shopy upravia ceny tak, že v konečnom dôsledku zaplatíš za všetky tri výrobky. Česť výnimkám.

Taktiež sa nenechaj oklamať dopravou zadarmo. Ak je doprava zadarmo pri akejkoľvek objednávke, je to super. Ak však musíš nakúpiť aspoň za 50, 70 či 100 eur, nesnaž sa zbytočne naplniť košík len preto. Možno by si inak minula oveľa menej peňazí a nakúpiš v podstate len veci, ktoré ani nepotrebuješ.

Pozor aj na limitované edície, obmedzený počet kusov či akciu, ktorá trvá už len hodinu. Ide o fintu marketérov, aby v tebe prebudili potrebu, že si to musíš kúpiť. Ak by si na ten e-shop pozrela o niekoľko hodín alebo dokonca aj dní, bola by si prekvapená, že tých pár kusov sa stále nevypredalo.

Nečítaš recenzie a VOP

Kupuješ úplne všetko bez rozmyslu, len preto, že je to v akcii. Radšej si ale prečítaj aj recenzie, či sa to naozaj oplatí. Taktiež si čítaj recenzie na konkrétne e-shopy, aby sa ti nestalo, že za niečo zaplatíš a v skutočnosti ti nič nepríde.

Okom by si mohla prebehnúť aj všeobecné obchodné podmienky, aby si vedela, za akých podmienok budeš môcť výrobok vrátiť alebo reklamovať, ak s ním niečo nebude v poriadku. Väčšinou to len odklikneme a viac neriešime. A potom doma plačeme, keď si kúpime niečo, čo nemôžeme vrátiť.

Nehľadáš zľavové kupóny

Niektoré e-shopy ponúkajú aj zľavové kupóny, prípadne ich hľadaj na externých stránkach. Nevynechaj tiež sociálne siete, kde influenceri zvyknú ponúkať promo kódy. Možno ti príde 10 či 15 percent málo, no ak sa ti to nazbiera z viacerých obchodov, ušetríš aj desiatky eur.

Zbytočné poplatky za platbu a dopravu

Nevyberaj si vždy najdrahšiu dopravu kuriérom či platbu na dobierku. Ak zaplatíš kartou online, máš to zadarmo a ešte sa im suma hneď pričíta na účet. Namiesto kuriéra si môžeš zvoliť napríklad Zásielkovňu alebo osobný odber na pobočke, ktoré bývajú o niekoľko eur lacnejšie.

Vezmi si, že ak ušetríš pár eur pri každom takomto nákupe, aká bude výsledná čiastka.

Ak sa budeš držať všetkých týchto rád, podarí sa ti ušetriť možno toľko eur, že ostane na nejaký malý darček aj pre teba samotnú. 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.