Nájsť vhodného parťáka na cesty je niekedy poriadne ťažké, a preto ak ste niekedy uvažovali o tom, že by ste cestovali sami, no báli ste sa, možno práve nastal čas, aby ste o svojom rozhodnutí popremýšľali znova. Málokto by povedal, že najlepšou spoločnosťou, ktorú by si si na cestu prial, budeš práve ty! Chcem ti ukázať dôvody, prečo sa oplatí na cestu vydať sám a neľutovať to… predsa len, máme jeden život, tak prečo sa báť a neskúsiť to?

Zdroj: http://www.wildjunket.com/travel-quotes/

Zdroj: http://www.wildjunket.com/travel-quotes/

#1 naučíš sa veľa o sebe
Krátko po mojom príchode do Anglicka som videla obrázok s popisom: Who are you when no one’s watching? (pozn. Kto si, keď sa nikto nepozerá?) Neviem prečo, ale odvtedy o ňom každý deň aspoň trochu premýšľam. Mesiace osamote v cudzom svete ma naučili veriť v seba a spoľahnúť sa na seba. Niekedy bojujeme so situáciami, ktorých sa bojíme alebo máme pred nimi rešpekt, ale keď je zrazu človek sám a musí im čeliť, neostáva mu nič iné, len si povedať, že to zvládne. A presne o tomto je cestovanie osamote. Ideš preč, ďaleko od všetkých a hľadáš sa, spoznávaš čo chceš a aký si. Je super pocit zistiť, že aj ak si si myslel, že na niečo nemáš, s kúskom odvahy a viery ide všetko. A občas až vtedy, keď porozumieme sebe samým, vieme porozumieť ostatným.

#2 jednoduchšie plánovanie cesty
Poznáš ten pocit, keď výletujete ako rodina alebo ako partia kamarátov a ty si jediný, koho to ťahá doľava, no všetci ostatní vykročia vpravo. Aj o tomto je cestovanie osamote. Robíš to, čo chceš, kedy chceš, ako chceš, ideš kam chceš a hlavne nerobíš nič, čo by si nechcel a ani nejdeš tam, kam ísť nechceš. Sloboda… človek kráča tam, kde ho vietor zaveje. Nemá vopred naplánované, čo chce vidieť a turistom prestáva byť vtedy, keď hlavným cieľom nie sú dominantné atrakcie mesta, ale keď sa nevedomky dostane do štvrte, o ktorej nemal poňatia, že by mohla existovať.

#3 spoznáš nových ľudí, nadviažeš nové kamarátstva
Jedna z najlepších vecí, ktorá sa ti stane, je nadviazanie nových priateľstiev.  V krajine, ktorú objavuješ môžeš stretnúť komunitné skupiny ľudí z tvojej materinskej krajiny, ale taktiež spoznáš ľudí z rôznych kútov sveta. Pokiaľ budeš otvorený rôznym možnostiam, je šanca, že si tu môžeš nájsť prácu, a teda popri cestovaní budeš aj zarábať, čo môže byť len tvojím plusom.

Zdroj: http://favim.com/image/1822163/

Zdroj: http://favim.com/image/1822163/

#4 prestávaš byť xenofóbny
Iste každý z nás pred cestou bojuje s predsudkami a stereotypmi typickými pre danú krajinu. Po príchode, ale hlavne po adaptovaní na kultúru, jedlo a spôsob života akým ľudia žijú, zabúdaš na veci, ktorých si sa bál. Nejde len o veci z oblasti kultúry, ale napríklad, prestávaš sa báť aj možnosti konfrontácie s inými náboženstvami a etnikami.

#5 žiješ prítomnosť a užívaš si malé radosti
Je super mať sen a ísť si za ním. Človek vtedy nemyslí na nič iné, užíva si prítomnosť a teší sa z drobností. Pamätám si, ako som chcela ísť do Londýna, a keď som vystúpila z metra a predo mnou stál Big Ben, moje oči boli rozžiarené ako oči Tomma, keď naháňa Jeryho. Keď vieš, že si plníš sen, cítiš sa slobodný, smelo vystupuješ zo svojej komfortnej zóny a učíš sa dôverovať svojej intuícii.

#6 získaš novú perspektívu a uvedomíš si, čo je v živote dôležité
Očakávaš neočakávané. Prijímaš nepoznané. Akceptuješ nový spôsob života a zisťuješ, že domov môže byť hocikde. Možno pri tebe nie sú tvoji najbližší, ale máš sa dobre. V neposlednom rade si uvedomíš, čo je v živote dôležité. Získaš novú perspektívu, nový pohľad na život, možno nový spôsob života. Napríklad ja som v zahraničí pracovala, a popri tom som cestovala. Táto skúsenosť mi pomohla prehĺbiť úctu všetkým matkám, ktorých práca je podceňovaná a chápaná ako samozrejmá. Naučila som sa tešiť z maličkostí, no hlavne som si uvedomila, aký super život mám.

… Ale dôležité je rozhodnúť sa ísť. Máme jeden život. Častokrát obmedzené množstvo finančných prostriedkov, hoci na cestovanie osamote nepotrebujeme byť milionármi. Prečo nezvrhnúť strach nabok a nepodstúpiť niečo dobrodružné? Veľa ľudí si myslí, že to nejde, a to i napriek tomu, že jediným problémom, ktorý v nás zaťahuje spiatočku, je iba chýbajúca dávka odvahy…

titulná foto: www.dreamstime.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.