Photo by Oziel Gómez on Unsplash

Nadišla hodina pravdy a konečne si obaja môžete úprimne povedať svoj názor? Niekedy sa to však zvrhne a dochádza vo vzťahu k nepríjemným konfliktom. Je to prirodzené. Skôr je veľmi zvláštne, ak niekto tvrdí, že má úplne bezproblémový vzťah. Vtedy je vhodná otázka, či jeden z partnerov nie je tak trochu „pod papučou“. Portál Bustle, Psychology Today a Thrive Global uviedli tieto výhody výmeny názorov.

Ste si bližší

Otvorenosť. To je jedna z mnohých hodnôt, na ktorých by mal byť vzťah založený. Avšak prejavuje sa hlavne pri hádkach. Možno sa pýtaš samej seba, ako by mohli konflikty pomôcť, keď sa po nich často cítime ubolene. Je to kvôli tomu momentu, kedy ste obaja ochotní nazrieť do svojho vnútra a dať zo seba von všetko, čo vás ťaží.

Práve toto dokáže byť niekedy pre vzťah veľmi prospešné. Samozrejme, nezamieňajme si to s vyvolávaním scén, ktoré sú u vás pomaly na dennom poriadku. Vtedy by si sa mala zamyslieť, či si v zdravom partnerstve alebo sa iba snažíš prispôsobiť toxickej osobe.

zdroj: Unsplash/Cassie Lopez

Prospieva to intímnosti

Niektoré hádky dokážu naozaj vyústiť do niečoho živelného. To však nie je jediná intímnosť, ktorú môžu medzi sebou zažiť dvaja ľudia. Postupne sa odhaľujete jeden druhému. Hovoríte o svojich obavách, emóciách, či túžbach. Tým pádom si ako partneri navzájom predstavujete svoje vnútorné svety, ktoré majú vo vzťahu významnú rolu. Je to, ako by si mu dovolila dotknúť sa tvojej duše, pričom si uvedomuješ isté riziko. Aj toto je druh intímnosti, ktorá je pre trvácny vzťah nevyhnutná.

Odbúrava to domýšľanie

Nevypovedané veci sa nedokážu dať len tak „pod koberec“. Skôr, či neskôr sa dostanú na povrch. A nie najpríjemnejším spôsobom. Ak vediete medi sebou vážnu debatu, nech by to bolo akokoľvek ťažké, vždy buď úprimná voči sebe a jemu. Neboj sa povedať to, čo ti v noci nedá spať a naháňa hrôzu.

Keby si to v sebe naďalej skrývala, tvoja frustrácia by len narastala a časom by sa k nej pridali aj toxické myšlienky. Možno ti už je známe, že práve domýšľanie si dokáže všetko zničiť. Neboj sa mu zveriť so svojimi obavami. Ak je pre teba ten správny, vypočuje si ťa. V opačnom prípade vieš, čo máš robiť.

Odhalíte skutočný problém a vaše potreby

Ty máš svoj názor, on má svoj názor. Niekde medzi tým je dôvod, čo u vás spustil konflikt. Preto je dôležité sa o všetkom otvorene porozprávať. Iba tak sa dopracujete k reálnej príčine, ktorá vám skomplikovala deň a môžete ju riešiť. Maj však na pamäti, že hoci sú tieto hádky nepríjemné, stále to dokazuje vašu úprimnosť vo vzťahu. Prostredníctvom nich zisťujete vaše zámery a smerovanie v spoločnom partnerstve.

zdroj: Unsplash.com/Jonathan Leppan

Zopakujete si, čo je pre vás dôležité

Ak ste spolu dlho a niekedy vás nepríjemne prepadnú „ponorkové stavy“ alebo máte jednoducho zlé obdobie, pripomeňte si, prečo ste spolu. Spomeň si, čím ťa tak dostal. Čo zapríčinilo to, že si si ho k sebe pustila a postupne sa zaľúbila. Obaja si zopakujte, čo na sebe a vašom vzťahu zbožňujete, prečo je dôležité, aby ste naďalej zotrvali. Keď sa vaše puto rozpadne po jednej hádke, vieš, že to nestálo za veľa. Lenže ak je pre teba naozaj ten správny, budeš to cítiť. A rovnako aj on. Vzťah je niečo, na čom treba neustále pracovať. Pre vašu lásku musíte vybudovať silné zázemie, a to prostredníctvom prekonania týchto prekážok.

Ste to vy dvaja proti problému, nie proti sebe

Nie je nič horšie, ako keď sa zamilovaný párik ocitne na bojovom fronte a idú proti sebe. V tomto bode by ste si obaja mali uvedomiť, že ste to vy dvaja proti problému a nie naopak. Neobviňuj iba jeho zo všetkého a nahliadni aj do seba. Samozrejme, on by sa mal správať rovnako.

Dbaj na to, že nikto nie je dokonalý a vzťahy už dupľom nie. Práve preto dochádza k hádkam, aby ste si medzi sebou zachovali úprimnosť, dôveru a silné puto. Postupným prekonávaním týchto problémov si tak vybudujete vytúžené puto. Avšak musíte to robiť spoločne, nie proti sebe. Vzájomným obviňovaním, výčitkami a dokazovaním si svojej pravdy sa nič nevyrieši. Ale ak budete k sebe otvorení, priznáte si vlastnú chybu a odpustíte si, vtedy sa to naozaj môže ubrať dobrým smerom.

Zdroj: Bustle, Psychology Today a Thrive Global

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating