Úprimní a láskaví priatelia sú vzácni ako diamanty. Môžeš sa na nich vždy spoľahnúť a vieš, že ti poradia, podržia ťa nad vodou a utešia.

Bohužiaľ, nie každý má také šťastie, aby na tých pravých narazil. Niekedy sú priateľstvá toxické, plné závisti, ohovárania, klamstva a zatajovania. Presne takéto vzťahy ti odhalia tieto znaky, po ktorých by si mala kamarátov radšej pretriediť. Nečaká ťa s nimi nič dobré.

Netešia sa z tvojich úspechov

Hovorí sa, že pravý kamarát s tebou plače, keď sa ti niečo nepodarí a teší sa, keď v niečom uspeješ. Pokiaľ toto tvoji priatelia nerobia, nechvália ťa, nevedia oceniť tvoj úspech a nevidia tvoje (niekedy aj malé) víťazstvá, nie sú to tí skutoční priatelia.

Ozvú sa len vtedy, keď to vyhovuje im

Sú s tebou v kontakte len vtedy, keď ťa potrebujú. Nemajú človeka do partie? Zavolajú ti. Nevedia urobiť úlohu/zadanie do práce? Ozvú sa ti. Majú s niečím problém? Požiadajú o pomoc teba. To všetko by bolo v poriadku, no len v tom prípade, ak by zostali v kontakte aj po tom, čo im pomôžeš. Keď následne kontakt prerušia, sú toxickí.

Nevolajú ťa von

Úprimne napísané – nechcú s tebou chodiť von, pretože ťa považujú za príťaž. Takéto priateľstvo hneď ukonči a zmeň partiu, lebo to nie je prospešné pre tvoje zdravie. Skutoční priatelia by ťa zavolali von vždy, nevynechávali by ťa z programu.

Nie si pre nich dosť dobrá

Ďalší znak toxického priateľstva je aj ten, ak sa stále cítiš menejcenná. Keď máš pocit, že pre nich nie si dosť dobrá a nedokážu ťa oceniť. To reálni kamaráti nerobia, pretože oni si „svojich ľudí“ cenia, a keď raz budeš v správnej partii, budeš to vedieť rozlíšiť.

Nehovoria ti súkromné veci

Niektoré tajomstvá sa nehovoria ani kamarátom, rozumieme. No predsa len vieme, ako to v ženských a mužských kruhoch chodí. Hlavnou témou diskusie sú často problémy, vzťahy, ohováranie alebo tajné veci a informácie. Pokiaľ sa ti priatelia s ničím nezdôverujú, neveria ti a nepovažujú ťa za skutočne podstatnú osobu.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.