Veľa ľudí sa zameriava skôr na svoju budúcnosť. Dychtia po úspechu, peniazoch, dokonalej postave alebo po splnení svojich tajných snov. Na druhej strane sa však nájdu ľudia, ktorí sa zasekli v svojej minulosti a nevedia, ako odtiaľ von.

Ako zistíš, či aj ty stále žiješ vo svojej minulosti? Týchto 5 znakov ti to napovie. Ak sa v nich nájdeš, je potrebné, aby si s tým čím skôr začala niečo robiť.

Nostalgicky spomínaš na to pekné

Nostalgia je tvoje druhé meno. Stačí, že uvidíš jedlo, hračku, film alebo čokoľvek iné, s čím sa ti spájajú myšlienky a už sa dokážeš premiestniť do minulých rokov. Nefixuj sa toľko na to, čo bolo. Veľakrát spomínaš len to pekné a prehliadaš problémy, ktoré ťa postihli.

Ak už chceš myslieť na minulosť, mala by si byť spravodlivá a venovať pozornosť aj tomu zlému. To ťa naučí pozerať radšej dopredu.

Porovnávaš prítomnosť s minulosťou

Máš vo zvyku porovnávať všetko súčasné s minulosťou. Jedlo, oblečenie, vzťahy, koníčky, vzdelávanie, čokoľvek. Veci sa vyvíjajú a je úplne normálne, že niečo sa mení a neostáva rovnaké, ako kedysi. To ale nemusí znamenať, že sa to mení k horšiemu.

Daj šancu aj novým veciam a neboj sa skúšať niečo, čo si zatiaľ nikdy nerobila. Len tak sa môžeš zdokonaľovať a posúvať vpred.

Nedokážeš odpustiť ostatným ľuďom

Trápia ťa krivdy z minulosti a nevyriešené spory. Takto sa ale nedá z dlhodobého hľadiska fungovať. Ak máš s niekým problém, pokús sa vydiskutovať si to. Nedus v sebe takéto negatívne emócie a nauč sa odpúšťať. Ako ostatným, tak aj sebe. Určite sa nájde niečo, čo si kedysi urobila a nie si pre to nadšená.

Trvá ti dlho, kým sa dostaneš z rozchodu

Tvoj problém s odpúšťaním sa môže pretaviť aj do partnerskej roviny. Najmä pri rozchode si neustále prehrávaš v hlave to, čo sa medzi vami udialo a hľadáš spôsoby, ako by sa tomu dalo predísť. Na to je už ale neskoro. Akceptuj to, že ste sa rozišli a odpusti sebe aj jemu všetky chyby, ktorých ste sa dopustili.

Nevieš, čo by si chcela dosiahnuť v budúcnosti

Ak sa ťa niekto opýta na plány do budúcnosti, nedokážeš odpovedať. Nepremýšľaš nad tým, čo ťa čaká a ani nevieš, čo by si chcela dosiahnuť. To je ale veľká chyba.

Čo bolo, bolo. Zameraj sa na prítomnosť, na to, čo ťa baví a napĺňa. Postupne sa ti podarí zistiť aj to, čo by ťa bavilo v budúcnosti a kam by si to chcela dotiahnuť. Postupom času si budeš vedieť odpovedať aj na otázku, kde sa vidíš o 5 či 10 rokov.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.