Pexels/Anastasia Shuraeva

Veľa ľudí sa zameriava skôr na svoju budúcnosť. Dychtia po úspechu, peniazoch, dokonalej postave alebo po splnení svojich tajných snov. Na druhej strane sa však nájdu ľudia, ktorí sa zasekli v svojej minulosti a nevedia, ako odtiaľ von.

Ako zistíš, či aj ty stále žiješ vo svojej minulosti? Týchto 5 znakov ti to napovie. Ak sa v nich nájdeš, je potrebné, aby si s tým čím skôr začala niečo robiť.

Nostalgicky spomínaš na to pekné

Nostalgia je tvoje druhé meno. Stačí, že uvidíš jedlo, hračku, film alebo čokoľvek iné, s čím sa ti spájajú myšlienky a už sa dokážeš premiestniť do minulých rokov. Nefixuj sa toľko na to, čo bolo. Veľakrát spomínaš len to pekné a prehliadaš problémy, ktoré ťa postihli.

Ak už chceš myslieť na minulosť, mala by si byť spravodlivá a venovať pozornosť aj tomu zlému. To ťa naučí pozerať radšej dopredu.

Porovnávaš prítomnosť s minulosťou

Máš vo zvyku porovnávať všetko súčasné s minulosťou. Jedlo, oblečenie, vzťahy, koníčky, vzdelávanie, čokoľvek. Veci sa vyvíjajú a je úplne normálne, že niečo sa mení a neostáva rovnaké, ako kedysi. To ale nemusí znamenať, že sa to mení k horšiemu.

Daj šancu aj novým veciam a neboj sa skúšať niečo, čo si zatiaľ nikdy nerobila. Len tak sa môžeš zdokonaľovať a posúvať vpred.

Nedokážeš odpustiť ostatným ľuďom

Trápia ťa krivdy z minulosti a nevyriešené spory. Takto sa ale nedá z dlhodobého hľadiska fungovať. Ak máš s niekým problém, pokús sa vydiskutovať si to. Nedus v sebe takéto negatívne emócie a nauč sa odpúšťať. Ako ostatným, tak aj sebe. Určite sa nájde niečo, čo si kedysi urobila a nie si pre to nadšená.

Trvá ti dlho, kým sa dostaneš z rozchodu

Tvoj problém s odpúšťaním sa môže pretaviť aj do partnerskej roviny. Najmä pri rozchode si neustále prehrávaš v hlave to, čo sa medzi vami udialo a hľadáš spôsoby, ako by sa tomu dalo predísť. Na to je už ale neskoro. Akceptuj to, že ste sa rozišli a odpusti sebe aj jemu všetky chyby, ktorých ste sa dopustili.

Nevieš, čo by si chcela dosiahnuť v budúcnosti

Ak sa ťa niekto opýta na plány do budúcnosti, nedokážeš odpovedať. Nepremýšľaš nad tým, čo ťa čaká a ani nevieš, čo by si chcela dosiahnuť. To je ale veľká chyba.

Čo bolo, bolo. Zameraj sa na prítomnosť, na to, čo ťa baví a napĺňa. Postupne sa ti podarí zistiť aj to, čo by ťa bavilo v budúcnosti a kam by si to chcela dotiahnuť. Postupom času si budeš vedieť odpovedať aj na otázku, kde sa vidíš o 5 či 10 rokov.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife