Život so žiarlivcom nie je prechádzka ružovou záhradou. Rovnako ťažké je to aj s mužom, ktorý tebou manipuluje a chce ťa ovládať.

Spoznáš ho podľa týchto znakov.

Klame ti

Nie je k tebe úprimný a často ti nesedí, čo hovorí. Klamanie je zlá vlastnosť a vo vzťahoch by sa vôbec nemala objavovať. Hoci nie je typickým znakom manipulátora, môže to byť sprievodný dôkaz toho, že s mužom nie je niečo v poriadku. Dávaj si na to pozor. Vo vyspelom vzťahu by mala panovať dôvera, otvorenosť a úprimnosť. Nie klamstvo a faloš.

Prekrúca to, čo si povedala

Prispôsobuje si tvoje výroky tak, aby mu to sedelo. Jemu nezáleží na tom, že si pamätáš, čo si povedala (veď nemáš 70, nezabúdaš), bude ťa presviedčať o svojej pravde. Niekedy v tvojej výpovedi zmení len jedno slovíčko, no už to dáva iný význam – taký, ktorý potrebuje on. Pokiaľ je tvoj priateľ naozaj manipulátor, vie to robiť tak, že si to ani nevšimneš.

Používa citové vydieranie

„Prosím, veď ťa veľmi milujem.“, „Po tomto ťa budem milovať ešte viac.“, „Keď to neurobíš, je to znak toho, že ma nemáš rada.“ Ak sú ti tieto (a mnohé iné) vety známe, nie si v dobrom vzťahu. Citové vydieranie môže mať rôzne podoby, no nie je správne v žiadnej z nich. Každý vo vzťahu má slobodnú vôľu a to, či niekto povie „áno“ alebo „nie“ by nemalo ovplyvňovať veľkosť lásky.

Dáva ti pocit zodpovednosti…

…a keď sa niečo pokazí, si na vine ty. On nie, pretože on sa tej zodpovednosti zbavil v momente, keď ju preniesol na teba. Manipuluje tebou, aby si sa cítila vinná za to, že si niečo urobila alebo neurobila. Pamätaj, že máš byť zodpovedná, no len čo sa týka tvojho života. Za rozhodnutia a činy iných nie si zodpovedná.

Stavia sa do pozície obete

Robí zo seba obeť a chce u teba vyvolať ľútosť. Pretože keď ti ho bude ľúto, vie, že urobíš všetko, o čo ťa požiada. Či už to bude upratanie, požičanie peňazí (ak nemáte spoločné), nejaká posteľová aktivita, na ktorú si ale nemala chuť, alebo to bude obyčajná maličkosť, ktorú by si však za normálnych okolností neurobila. Avšak, keď ti ho je ľúto, urobíš to. Manipulátor to už pozná a zneužíva to.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.