Kto by nechcel poznať recept na šťastie? Ak niekto tvrdí, že nie, tak klame. Veď čo môže byť lepšie, ako žiť svoj život spokojne, bez toho, aby si musela neustále riešiť nezmyselné problémy a drámy, ktoré ťa iba oberajú o čas a energiu. Niekto môže povedať, že sa to nedá nijak ovplyvniť, že niektorí majú jednoducho viac šťastia, ako iní a nikdy sa to nezmení, pretože je to tak súdené. Lenže to nie je pravda.

Síce nikto z nás nevie, čo mu život prinesie, no to ešte neznamená, že si nevieš svoj svet vyjasniť k lepšiemu aj sama. Ak chceš zabudnúť na problémy a uľahčiť si bytie, potom sa drž nasledovných pravidiel. Zaručujeme, že ak do nich pôjdeš úprimne, bude to stáť za to.

Nerieš to, čo nemôžeš ovplyvniť

Hovorí sa, že ak niečo nechceš riešiť nasledujúcich 5 rokov, nestojí to ani za 5 minút tvojho času. Jednoducho, ak sú veci, ktoré nemôžeš nijak ovplyvniť či zmeniť, nevenuj im pozornosť, ktorá bude zbytočná.

Tvoj čas je drahocenný na to, aby si ho míňala smerom k veciam, ktoré za to vlastne nestoja. Nehas to, čo ťa nepáli, okej? Musíš sa sústrediť iba na to, čo sa ťa dotýka priamo.

Nezaujímaj sa o názory druhých

Koho zaujíma, čo si o tebe myslí suseda? Prečo ťa zaujíma, či ťa ohovára stará známa? Ako tvoj život ovplyvní to, že nevychádzaš s kolegom v práci? Tí ľudia ti neprinesú šťastie, tak prečo by ich názory mali vôbec tvoju náladu ovplyvňovať. Oni nie sú ty. Nestarajú sa o to, či si spokojná, nezarábajú tvoje peniaze, ani ti neberú chlieb zo stola.

Všetko, čo robíš, rob z vlastného presvedčenia, nie preto, aby si niečo dokázala iným. Nie si ich bábkou, ktorá pre nich musí zahrať divadlo.

Pozeraj sa na to, čo ťa spraví šťastnou

S predchádzajúcim bodom súvisí aj tento, pri ktorom ti chceme pripomenúť, že nielen ostatní ľudia sú tí, ktorí od teba majú očakávania. Často si aj ty sama tou, ktorá robí veci (o ktorých je presvedčená, že sú správne) aj keď jej vnútro túži po niečom úplne inom.

Nemusíš ísť s davom a ani stáť na mieste, ktoré nemáš rada. Nemusíš robiť prácu, ktorá ťa vyčerpáva alebo sa venovať koníčkom, ktoré ťa už dávno omrzeli. Posúvaj sa vpred, pozeraj na to, čo ťa naozaj spraví šťastnou vo vnútri, nie len navonok. Tak pozbieraj odvahu.

Pády sú skúškou, nie koncom

Ak zažiješ sklamanie, podraz, prídu do tvojho života problémy, nechaj ich, nech ťa poučia. Pretože všetko zlé je naozaj na niečo dobré. Pády sú našou skúškou, z ktorej môžeme vyjsť silnejší a skúsenejší. Nemysli si, že ak si na chvíľu dole, musíš tam aj ostať. Maj pred očami svetielko nádeje, ktoré ťa k sebe bude ťahať.

Keď budeš vedieť prijať nepríjemné veci, potom tie príjemné budú stať za to ešte viac.

Neber život príliš vážne

A v poslednom rade, neber všetko až tak vážne. Ani seba. No a čo, že si nespravila skúšky, aj keď si sa na ne poctivo pripravovala. Máš predsa ďalšiu šancu, veď na to tu je. Nerozčuľuj sa preto, že ti niečo nevychádza, pretože čím viac sa budeš stresovať, tým viac negatív si budeš privolávať.

Vydýchni si a uvedom si, že keď nejde o život, naozaj nejde o nič. Jasné?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.