Dvadsiatka je míľnik medzi tým, kým by si chcela byť a tým, kým sa staneš. Rozhoduješ sa, čo so svojím životom a premýšľaš nad tým, ako bude vyzerať tvoja budúcnosť. Chcela by si spoznať toho pravého? Nájsť si skvelú prácu? Študovať? Rozhodnutia sú len na tebe. Skončilo to násťročné obdobie a ty si vravíš, že by si mala so svojím životom niečo urobiť. Tu je 5 rád, ktoré by som dala svojmu násťročnému ja, pretože som na ne prišla až po dvadsiatke.

1. Nepotrebuješ frajera, aby si bola šťastná

Vzťahy nám lámu srdcia, otvárajú nám oči a menia dušu. Každý frajer, s ktorým budeš chodiť, ťa niečo naučí –  dobré alebo zlé, stane sa to tvojou súčasťou. Musíš si však uvedomiť, že nepotrebuješ frajera, aby si bola šťastná. Mala by si sa naučiť byť šťastná, aj keď si sama. Robiť to, čo ťa baví, cvičiť, maľovať, čítať knihy, tvoriť. Čokoľvek, čo ti robí radosť. Vzťahy sú komplikované a vyčerpávajúce. Nauč sa fungovať sama a dodá ti to silu. Venuj sa ľudom, ktorých máš rada, nepotrebuješ frajera, aby si bola plnohodnotnou osobnosťou.

2. Nemusíš mať veľa kamarátok, stačí zopár tých pravých

Všetky sme sa sklamali v priateľstvách. Existovali v našich životoch ľudia, pre ktorých by sme urobili všetko. No oni pre nás neurobili nič a vo chvíli, keď sme ich skutočne potrebovali, ukázali nám svoj charakter. Neviem koľkokrát sa môže človek sklamať vo výbere kamarátok, ale sama som sa sklamala mnohokrát. Sama sa čudujem, že ešte stále verím na priateľstvá. Nemusíš mať veľa kamarátok, nesnaž sa tu byť vždy pre každého. Stačí, ak si vyberieš zopár tých pravých, ktoré ti nikdy neublížia a vieš, že im môžeš dôverovať.

3. Zmier sa s tým, že ťa nebudú mať všetci radi

Či už v škole alebo v práci, stále sa nájdu ľudia, s ktorými si jednoducho nesadneš. Nebudete mať nič spoločné a nebudete si mať čo povedať. Jednoducho ťa nebudú mať radi, aj keď nemuselo nikdy dôjsť k žiadnemu konfliktu, iba nie sú tvojou krvnou skupinou. Musíš sa s tým zmieriť a uvedomiť si, že takíto ľudia existujú. Nemusia ťa mať všetci radi a je to v poriadku. Takisto ani ty nemusíš mať každého rada. Sú ľudia, s ktorými si budeš rozumieť viac a tí, ktorých budeš obchádzať.

4. Nesnaž sa každému zapáčiť

Buď vždy sama sebou. Stopercentne je to najlepšia rada, akú som kedy dostala. Nesnaž sa každému zapáčiť, prispôsobovať svoj charakter situáciám a ľudom, s ktorými tráviš čas. Si skôr introvert a párty život nie je nič pre teba? Nepremáhaj sa. Nesnaž sa nikomu zapáčiť, snaž sa byť sama sebou, spokojná, vyrovnaná a nezávislá. Povedz si svoj názor a zastaň sa samej seba. Niektorí ľudia ti povedia, že nie si dosť dobrá a ty sa budeš pokúšať dokázať im, že nemajú pravdu. No nemáš to za potreby, ty vieš kým si. Nemusíš nikomu nič dokazovať, pretože títo ľudia ti za to nestoja.

5. Maj svoj názor

Žena, ktorá nemá svoj názor, nemá nič. Ak nemáš svoj vlastný názor a len opakuješ alebo súhlasíš s názormi ostatných, veľmi rýchlo pochopíš, že nemáš čím prispieť. Dôležité je tiež vyjadriť svoj názor – niekedy sa ho možno len bojíš povedať. Máš trému, strach, cítiš sa neisto, obávaš sa, že by ťa ostatní vnímali inak, ak by si ho povedala. Ale tak to nefunguje. Nauč sa presadiť svoj názor, povedať si, čo si myslíš. Prekonaj ten strach a buď sama sebou.

Vďaka týmto piatim radám si uľahčíš život. Budeš vyrovnanejšia a slobodnejšia. Aj tak najviac záleží na tom, ako vnímaš samú seba ty. Nepotrebuješ frajerov, falošné kamarátky, ľudí, ktorí ťa nemajú úprimne radi. Potrebuješ len seba a svoju rodinu. Nemusí to byť pokrvná rodina, stačí ak si svoju rodinu vyberieš sama. Nauč sa prijať to, kým si a ukázať svetu, že si jedinečná.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.