Coco Chanel, vlastným menom Gabrielle Bonheur Chanel, bola francúzska tvorkyňa a zakladateľka svetoznámej značky Chanel, existujúcej dodnes. Je považovaná za najdôležitejšiu osobu 20. storočia v oblasti módneho priemyslu. V detstve to však nemala také ľahké. Jej matka zomrela ako 30-ročná, jej otec odišiel do Ameriky a opustil tak nielen Coco, ale aj jej štyroch súrodencov. Všetci boli následne umiestnení do detských domovov. Vo svojich 18-tich rokoch sa naučila šiť na stroji, neskôr sa dostala do miestnej firmy, kde bola radovou šičkou spodnej bielizne a detského oblečenia. Jej ambície však siahali podstatne vyššie ako na tomto mieste.

Začala sa zjavovať v zábavných podnikoch, kde spievala šansóny. Od dôstojníkov dostala prezývku Coco, ktorá jej zostala po celý zvyšok jej života. Muži boli zdrojom jej inšpirácie. Vďaka nim získala postavenie v spoločnosti, naučila sa vhodnému vystupovaniu a získala peniaze na otvorenie jej prvého butiku v centre Paríža, v ktorom podľa vlastných návrhov vyrábala klobúky a doplnky. Jej život, štýl, elegancia ktorú rozdávala na každú stranu je inšpiráciou pre dnešné ženy. Túžiš po parfúme Chanel N˚5, ale nevieš nič o jej tvorkyni? Tu sa dozvieš 5 najzaujímavejších vecí o tejto úžasnej a inšpirujúcej žene.

1.Pokračovala v oslobodzovaní ženskej siluety

V roku 1906 Paul Poiret, francúzsky módny dizajnér, zrušil korzety v ženskej móde. Coco v tomto trende pokračovala vo svojom butiku v Biarritz, ktorý bol jej prvým domom módy. Navrhla košeľové šaty a malé čierne, ktoré dnes nesmú chýbať v žiadnom ženskom šatníku. Čierna farba sa do 20-tych rokov nosila iba na pohreby, no vďaka Coco si dnes túto farbu môže obliecť každá z nás.

2.Kráľovná chudobnej módy

1.Svetová vojna zasiahla všetko aj oblasť módy. Keď bol v roku 1915 nedostatok látky Coco začala šiť tričká a splývavé šaty zo žerzeja. Išlo o elastický, hladký materiál, ktorý dobre splýval so ženskými siluetami. Ženy začali chudnúť aby si mohli dovoliť jej modely. K novému looku pridala aj krátke vlasy a praktický športový styling a tak zakomponovala prvky pánskej módy do lady štýlu.

1,

zdroj: weheartit

3.Coco Chanel nikdy nemala domov

Čuduješ sa, že taká úspešná žena ako bola Coco, nemala svoj dom? Je to zvláštne, no je to tak. Bývala v zámkoch úspešných a vplyvných, taktiež bola 10 rokov vo Švajčiarsku v exile, no najmilšie miesto bol hotel Ritz v Paríži, kde žila viac ako 30 rokov a kde napokon aj zomrela.

4.Vďaka Coco začalo byť opálenie v móde

V čase keď bola v móde prirodzená bledá pokožka, Coco vytvorila nový módny trend a to úplnou náhodou. Keď sa vrátila z letnej dovolenky naspäť do Paríža opálená, verejnosť sa išla zblázniť a všetky ženy nasledovali tento trend.

2

zdroj: weheartit

5.Jej obľúbené číslo bolo 5

Chanel N˚5 nebol jediný parfum, ktorý vznikol, no pokladá sa za jeden z najúspešnejších. Coco vybrala piatu variantu skúšobných parfúmov, ktoré boli pripravené a tak na verejnosť vyšiel slávny Chanel N˚5 piaty deň v máji, konkrétne 5.5 1921.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieSom_fashionista