Instagram/kristinjohns

Veľa z nás sa obáva samoty. Niekedy sa však stane, že sa ocitneme v životnom období, kedy po svojom boku nemáme ani partnera, a dokonca ani priateľov. Odborníci z portálov Healthline a Psychology Today v tom však vidia aj určité pozitíva, o ktorých by si mala určite vedieť.

Len nedávno sme ti priniesli článok aj o tom, ako zistíš, že vo svojom živote nemáš žiadnych skutočných priateľov. Niekedy si to sama nechceš priznať a musíš to počuť od niekoho iného. Aj napriek tomu môžeš byť šťastná a môžeš robiť veci, na ktoré za iných okolností nemáš vôbec čas.

A čo na samotu bez priateľov hovoria odborníci? Podľa nich môže byť v niektorých prípadoch veľmi prospešná a nemala by si sa cítiť zle, ak momentálne takéto niečo prežívaš.

Zlepšenie kreativity

Tým, že budeš tráviť istý čas sama a nebude ťa mať kto ovplyvňovať, zlepší sa aj tvoja kreativita. Budeš mať kopec času na premýšľanie a práve v takýchto chvíľach nám zvyknú skrsnúť tie najlepšie nápady.

Ak si kreatívna duša, ktorá miluje písanie, kreslenie, spev alebo hru na hudobnom nástroji, priprav sa na to, že v tomto období vzniknú tvoje najlepšie a najkrajšie diela.

Viac času na vlastné záujmy a koníčky

Samotou sa nezlepší len tvoja kreativita, ale môžeš rozvíjať aj svoje koníčky a záujmy. Určite si sa neraz vyhovárala na to, že nemáš na nič čas. Takéto výhovorky teraz neplatia, pretože si paňou svojho vlastného času a je len na tebe, ako si ho zadelíš.

Vymeň dlhé hodiny strávené na sociálnych sieťach za niečo užitočné a venuj sa aktivitám, ktoré ti zlepšia náladu a urobia radosť. Nech už je to čokoľvek, od čítania kníh, cez varenie, pečenie, až po pobyt v prírode a šport.

Viac sebavedomia a zlepšenie vzťahu so sebou

Či si to uvedomuješ alebo nie, to, kým si, čiastočne formujú aj ľudia v tvojom živote. Často sa pokúšajú zmeniť tvoju identitu len preto, že sa im niečo nepáči. Pritom nie je dôležité to, aby boli spokojní oni, ale aby si bola ty. A my sa tiež zvykneme neraz prispôsobovať, aby sme zapadli. To však môže ovplyvniť naše sebavedomie.

Ak budeš tráviť viac času sama, odhalíš veci, na ktorých ti záleží najviac a prídeš aj na to, čo ťa v živote robí šťastnou. Vďaka tomu získaš krajší a lepší pohľad o sebe samej, čo pomôže zvýšiť tvoje sebavedomie a to, ako sa na seba pozeráš.

Kým nebudeš mať zdravý vzťah sama so sebou, nemôžeš očakávať, že ho budeš mať s niekým iným. Využi preto obdobie samoty práve na to, aby si zistila kto vlastne si.

Uvidíš niektoré veci inak

Keď si v prítomnosti niektorých ľudí, môžeš sa správať trochu inak, než ti je bežné. A to len z toho dôvodu, aby si sa im zapáčila, aby si s nimi vychádzala dobre, a aby si k nim zapadla. Pritom ich často len napodobňuješ a hovoríš veci, s ktorými sa v skutočnosti vôbec nestotožňuješ.

Keď budeš tráviť čas sama, niektoré veci uvidíš inak. Pochopíš, že takéto prispôsobovanie sa nikomu nepomáha a v skutočnosti ti len ubližujeme. Ak nemôžeš byť pri ľuďoch sama sebou, nepotrebuješ ich mať vo svojom živote.

Lepšie byť sama ako v toxickom priateľstve

Tento bod súvisí aj s vyššie spomenutým. Radšej nemať žiadneho priateľa, než byť v toxickom priateľstve. Na chvíľu možno máš pocit, že si v skupine žiadaná a ľudia chcú s tebou tráviť čas, no v skutočnosti ťa často môžu len využívať. V našom článku nájdeš 6 typov toxických ľudí, ktorých máme najčastejšie vo svojom živote, a nemajú tam čo hľadať.

Zdroj: Healthline & Psychology Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife