Unsplash/Mateus Campos Felipe

Nízke sebavedomie neodhalí len to, ako sa správaš a ako utiahnuto pôsobíš, ale aj to, čo vychádza z tvojich úst. Existujú veci, ktoré hovoria len nesebavedomí ľudia a upozorňujú tak ešte viac na svoje problémy.

Ak nechceš, aby to o tebe ľudia hneď zistili, prestaň rozprávať o týchto 5 veciach.

Upriamuješ pozornosť na svoje slabé stránky

Ak sa ťa niekto opýta na tvoje plusy, vymenovať ich nedokážeš, no radšej upriamiš pozornosť na to, čo ti veľmi nejde. Deje sa to napríklad aj na pracovných pohovoroch, preto sa nemôžeš čudovať, ak neuspeješ.

Kašli na to, čo ti nejde, ľudia si to možno najskôr ani nevšimnú. Radšej vyzdvihni svoje prednosti a to, v čom vynikáš.

Nedokážeš sa pochváliť

Ak sa ti niečo podarí, pochváľ sa za to. Nesprávaj sa tak, ako keby išlo o náhodu a ani netušíš, prečo sa ti to stalo. Ľudia s nízkym sebavedomím si nedokážu priznať, že sú naozaj šikovní a tým pádom sa nevedia ani pochváliť. Ak ich pochváli niekto iný, odmietajú to.

Platí to aj pri pohľade do zrkadla. Nevieš sa pochváliť, že vyzeráš dobre. Neuznáš, že tie šaty ti pristanú. Namiesto toho si hovoríš, aká si tučná a že sa nikomu nepáčiš.

Ospravedlňuješ sa aj za to, čo si neurobila

Vedieť sa v živote ospravedlniť je dôležité, no prečo to robíš aj vtedy, keď nemusíš a keď si nič neurobila? Ak ti chýba sebavedomie, si schopná na seba prevziať aj vinu a zodpovednosť iných ľudí. Naozaj ti to za to stojí?

Nehovoríš pravdu o svojom živote

Namiesto toho, aby si sa pochválila alebo aby si uznala, že sa ti darí, radšej si budeš vymýšľať klamstvá. Je pre teba jednoduchšie zatajiť pravdu a možno ešte docieliš, aby ťa ostatní trochu poľutovali. Neboj sa hovoriť o veciach, ktoré si dokázala a nepodceňuj sa.

Vo vzťahu sa musíš uisťovať, či ťa ľúbi

A naozaj ma ľúbiš? Prečo ma vlastne ľúbiš? Si si istý, že chceš so mnou ostať? Ak máš nízke sebavedomie, tvoj priateľ tieto vety počúva asi pomerne často.

Jediné, čo tým môžeš dosiahnuť je to, že on začne o vašom vzťahu pochybovať, pretože ho prestane baviť neustále ťa presviedčať o opaku.

Ako získať stratené sebavedomie späť?

Získať sebavedomie nie je jednoduché a nestane sa tak určite zo dňa na deň. Na túto cestu by si sa mala vydať čo najskôr, aby si konečne žila plnohodnotný život plný spokojnosti a radosti.

V prvom rade by si o sebe mala prestať pochybovať. Musíš pochopiť, že si šikovná a že aj tebe sa môže podariť všetko, na čo siahneš. Choď za tým, čo chceš dosiahnuť, buď ambiciózna a nevzdávaj sa.

Ak by sa stalo, že ti niečo nevyjde, nevadí. Pouč sa zo svojich chýb a choď ďalej. V žiadnom prípade neostaň stáť na mieste. Nikto nie je neomylný a je úplne v poriadku, ak ťa v živote postretnú úspechy aj pády. Z tých sa dokážeš naučiť dokonca najviac.

Nauč sa prijať komplimenty. Nehľadaj výhovorku na každú peknú vec, ktorú ti niekto povie. Taktiež sa neporovnávaj s ostatnými a nezáviď im, ak dosiahli niečo iné ako ty. Dopraj a bude ti dopriate. 

Ak sa budeš snažiť myslieť pozitívne, tvoj život bude zrazu vyzerať krajšie. Viem, že ľahšie sa to píše ako koná, no ak sa o to aspoň nepokúsiš, nikdy nenastane žiadna zmena. Neodkladaj to na zajtra, ale zmeň svoj život k lepšiemu ešte DNES.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife