Vďačnosť je v živote veľmi dôležitá a nejde o žiadne klišé. Buď vďačná nielen za tie hmotné veci, ale aj tie nehmotné. Musíš sa naučiť oceniť to, čo máš a nenaháňať sa stále za niečím novým, o čom si možno len namýšľaš, že by si to chcela.

Vďačnosť nie je niečo, čo sa v tvojom živote udeje zo dňa na deň. Ide o postupný proces, na konci ktorého ťa bude čakať lepší a krajší život bez negatívnych emócií. Máme pre teba 5 jednoduchých tipov, ako sa k tomuto cieľu môžeš dostať.

Prestaň myslieť negatívne

Ruku na srdce, určite aspoň raz počas dňa myslíš na niečo negatívne a chcela by si, aby sa niečo udialo inak. Negatívne myšlienky môžu byť pre teba toxické, pretože sa budeš neustále hnať za vidinou lepšieho zajtrajška. A pritom môžeš mať dobrý život, len o tom nevieš.

Váž si to, čo máš

Dôležité je, aby si si vážila to, čo máš. Predstav si, že to, čo je pre teba samozrejmosť, je luxus pre niekoho iného. Ľudia bez domova si napríklad nemôžu kedykoľvek napustiť horúcu vaňu alebo si uvariť chutné jedlo a pozrieť si obľúbený seriál. Sama môžeš vidieť, že aj takéto maličkosti pre niekoho môžu znamenať veľa.

Váž si preto naozaj to, čo v živote máš. Buď vďačná aj za ľudí, ktorými sa obklopuješ a taktiež za zážitky, ktoré prežiješ.

Neporovnávaj sa s ostatnými

Pri porovnávaní s ostatnými ľuďmi vzniká len závisť, ktorá patrí k negatívnym emóciám. Prečo by si mala chcieť niečo, čo majú ostatní? Ako vieš, že práve táto vec ťa urobí šťastnejšou?

Nauč sa žiť tu a teraz

Nemysli na to, čo bolo alebo čo bude a nauč sa žiť v prítomnosti. Minulosť už zmeniť nevieš a to, čo sa stane, nevieš úplne ovplyvniť. Zameraj sa preto radšej na súčasnosť a na  to, čo ovplyvniť môžeš. Šír okolo seba pozitívnu energiu a snaž sa ostatných ovplyvňovať tým pozitívnym spôsobom. Šír myšlienky vďačnosti ďalej, aby sa nimi začalo zžívať čoraz viac ľudí.

Každý deň poďakuj za to, čo sa ti stalo

Každý deň by si si mala vymedziť pár minút na to, aby si popremýšľala nad tým, za čo si v ten deň vďačná. Čo ti vyčarilo úsmev na tvári? Poďakuj sa za to. Môžu to byť aj také maličkosti, že svietilo slnko, dala si si prvú zmrzlinu tejto sezóny, dostala si kyticu kvetov alebo si v obchode natrafila na kúsok, po ktorom si dlho túžila.

Svoju vďačnosť si môžeš predstaviť len vo svojej hlave a povedať si to v duchu, no pokojne si môžeš vytvoriť aj denník vďačnosti, kam si každý deň zapíšeš pár vecí, ktoré ti naozaj urobili radosť. Bude pekné sa k týmto zoznamom vrátiť po určitom čase, aby si videla, ako si sa posúvala a ako sa tvoja osobnosť formovala.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.