Unsplash/Benjamin Escher

My, ženy, sa veľmi rady porovnávame s inými a na sebe hľadáme všetky nedostatky. Ak si vyrastala so sestrou, určite to poznáš veľmi dobre aj ty. Nezáleží na tom, či je staršia alebo mladšia, rodičia vás určite neustále porovnávali.

Ak tvoja sestra mala lepšie známky v škole, musela si ich mať aj ty. Keď nechodila von, nemohla si ani ty. Ak vyzerala chudšie či krajšie, mama ti ju dávala za príklad a nabádala ťa k tomu, aby si vyzerala tak, ako ona. Niet preto divu, že medzi sestrami často panuje závisť, ktorá prerastie aj do dospelosti.

Má tvoja sestra lepšiu prácu, muža alebo býva v krajšom dome? Aj keď si to nechceš priznať, podvedome jej to závidíš a chcela by si sa vyrovnať jej úspechom. Takéto pocity však škodia nielen tebe, no môžu negatívnym spôsobom ovplyvniť aj váš vzťah.

zdroj: Pexels/Ashley Williams

Ako sa môžeš tejto žiarlivosti zbaviť? Vyskúšaj jeden z týchto piatich tipov.

Viac sa rozprávajte

Komunikácia je veľmi dôležitá. Skús si vybudovať so sestrou lepší vzťah a priznaj jej svoje pocity. Nemusíš sa za to vôbec hanbiť. Keď to zo seba dostaneš von, uvidíš, že sa ti uľaví.

Trávte spolu viac času

Vzťahy so súrodencami niekedy bývajú horšie, inokedy lepšie. Pokús sa so svojou sestrou tráviť viac času a vybudujte medzi sebou priateľstvo, v ktorom už nebude priestor na závisť. Nájdite si spoločnú aktivitu, ktorá bude baviť obidve a ktorá vás môže zblížiť. Pozvi ju k sebe aspoň na kávu alebo na obed.

Požiadaj ju o pomoc

Ak niekoho požiadaš o pomoc, neznamená to, že si slabá. Skôr ide o pravý opak. Opýtaj sa jej, ako sa jej podarilo dosiahnuť to, čo vo svojom živote má. Popros ju, aby ti poradila alebo aby na teba dozerala a mentorovala ťa. Táto chvíľa vás môže zblížiť ešte viac. Ste predsa sestry, mali by ste si vzájomne pomáhať, nech sa deje čokoľvek.

Teš sa z jej úspechov a dopraj jej

Namiesto toho, aby si jej závidela, by si sa mala tešiť z jej úspechov spolu s ňou a mala by si jej to dopriať. Ak bude cítiť podporu aj z tvojej strany, nebude musieť svoju radosť ukrývať a ty nebudeš musieť nič viac predstierať.

Nauč sa mať rada

Nemôžeme zabudnúť ani na vzťah k sebe samej. Opýtala si sa vôbec niekedy sama seba, prečo na svoju sestru žiarliš? Tieto emócie vznikajú zväčša kvôli nedostatku sebavedomia. V prvom rade musíš akceptovať samu seba, prijať sa musíš sa mať rada. Len tak sa budeš môcť tešiť z úspechov ostatných.

Bola by škoda, ak by tvoja závisť bránila tomu, aby si mala so svojou sestrou pekný vzťah. Teraz ti to je možno ešte jedno, ale neskôr to môžeš veľmi ľutovať.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife