Takmer nikto nemá rád sebeckých ľudí. Teraz hovoríme naozaj o tých, ktorí sa zaujímajú len o seba a o to, aby mali všetko najlepšie. Existuje totiž aj pozitívne sebectvo, ktoré je však trochu iné. Mala by si sa naučiť udržiavať medzi nimi istú rovnováhu.

Ak chceš, aby ťa mali ľudia radšej a aby si s nimi lepšie vychádzala, mala by si popracovať na svojej sebeckosti. Tá je považovaná často ako negatívna vlastnosť. A pritom stačí len trochu pozmeniť svoje správanie.

Viac počúvaj

Sebecký človek rád o sebe rozpráva a rozpráva veľa. Nezaujíma sa pritom o ostatných. Mala by si viac počúvať to, čo trápi tvojich blízkych a kamarátov a mala by si sa im snažiť poradiť a pomôcť. Potom budú možno aj oni teba počúvať radšej. Teraz totiž vedia, že sa musíš len posťažovať, aby ťa trochu poľutovali.

Pomáhaj ostatným

Sebecký človek myslí často len na seba, no ak to chceš zmeniť, mala by si myslieť predovšetkým na iných ľudí. Kopec ľudí teraz potrebuje pomoc. Nemusí ísť hneď o materiálne veci či peniaze, aj keď takáto pomoc je vítaná vždy. Niekedy stačí s osamelým človekom prehodiť pár slov. Psychické zdravie je tiež veľmi dôležité.

Nevyvyšuj sa nad ostatných

Prečo si musíš neustále myslieť, že ty si lepšia ako ostatní? Sme predsa rovnocenní, preto by si sa nemala vyvyšovať a hrať sa na niekoho, kým nie si. Zostúp zo svojho obláčika a pozri sa na svet realistickým pohľadom. Namiesto posmievania sa by si mala podať pomocnú ruku.

Rob kompromisy

Niekedy je dôležité robiť aj kompromisy. Nemôže byť všetko podľa toho, ako by si chcela ty a ako si to predstavuješ. Skús urobiť raz za čas kompromis a prispôsob sa tomu, čo by chceli tvoji blízki. Uvidíš, že s tebou budú tráviť oveľa radšej čas.

Nerozkazuj

S kompromismi sa spája aj panovačnosť. Narozkazuj každému, kto sa okolo teba len pohne. Prečo by ťa mali všetci obskakovať. Ľudia sa niekedy boja povedať nie, a tak robia aj veci, ktoré nechcú. Nemala by si ich však do takýchto situácií zbytočne dostávať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.