„Keď je tvoje srdce zlomené, tvoja myseľ chce, aby si si pamätala bolesť“.

  • Guy Winch, PhD.

Rozchody bolia. Nie všetkých rovnako, ale pokiaľ bola vo vzťahu kedysi láska, bolia vždy. Práve vtedy máš pocit, že na ničom nezáleží. Nechce sa ti vstať z postele a niekam ísť. Nemáš chuť jesť, po prípade sa prejedáš až príliš. Si bez energie a tvoje očí nasvedčujú tomu, ako si strávila predchádzajúcu noc. Plačom do vankúša.

@tetyanaveryovkina by @vicoolyasaida #maisonseasons

A post shared by M A I S O N S É A S O N S (@maisonseasons) on

 

A najhoršie na tom celom je, že tvoj rozum vlastne toto všetko chce.

Keď je naše srdce rozbité, naša myseľ má úplne iný program ako my. Výsledkom je, že nás klame a prihoršuje. Pokiaľ sa chceme prestať trápiť a posunúť  ďalej, musíme vedieť, kedy neveriť, čo nám naša myseľ hovorí.  Aby sme si prestali ubližovať, musíme prijať realitu rozchodu a pokračovať ďalej. Musíme znížiť čas strávený premýšľaním o našom ex. Musíme pomaly ale iste znížiť ich prítomnosť v našom živote a myšlienkach.“  Napísal Guy Winch, PhD. na svojom blogu.

Naša myseľ zaujme obranný postoj. Chce aby sme na bývalého partnera mysleli neustále. Aby nám to pripomínalo, akí sme ublížení, a aby sme rovnakú chybu viac neopakovali. Myslí si, že  nás tým ochráni. A práve týmito piatimi spôsobmi nám to dáva patrične najavo.

  1. Náš ex bol ten najlepší a pre nás ten pravý. Naša myseľ nás núti pozerať na nášho ex len v tom najlepšom svetle. Vypichuje nám tie najlepšie kvality, pričom úplne zabúdame na chvíle, kedy by sme ho najradšej zabili.
  2. Náš vzťah nás robil neustále šťastnou. Nie nerobil. To totiž nedokáže nijaký vzťah. Bolo v ňom množstvo chvíľ, kedy sme sa cítili frustrované či nešťastné a na to by sme nemali po rozchode zabúdať.
  3. Ak mu napíšeme budeme sa cítiť o čosi lepšie. Potreba zavolať mu, či napísať správu bude ohromujúca. Ale tento skutok by nás urobil len viac zúfalou ako už v skutočnosti sme. A navyše to ublíži aj nášmu sebavedomiu.
  4. Rozprávanie o rozchode so všetkými našimi priateľmi uvoľní našu bolesť. Nie neuvoľní. Rozprávanie o emocionálnej bolesti pomôže len v tom prípade, ak nás to dovedie k nejakému výsledku. Neustále sa pitvanie v tom čo bolo, nás urobí jedine tak nešťastnou.
  5. Musíme presne zistiť, čo bolo príčinou rozchodu. Mať jasnú predstavu o tom, prečo vzťah skončil nikdy nie je na škodu. Avšak nie každý túto odpoveď dostane. Snažiť sa porozumieť mysleniu tvojho ex je ako blúdenie v krajine zázrakov. Najlepšie bude ak sa uspokojíš s tým, že „ťa asi dostatočne neľubil“ alebo „ste sa k sebe nehodili“.

 

Zdroj: psychologytoday.com 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.