Poznáš ten pocit, keď počúvaš monológ niekoho, kto na teba už dobrú chvíľu v jednom kuse rozpráva a tebe ide hlavou iba myšlienka, ako sa z toho dostať preč? Nemôžeš len tak odísť a nechceš ho v žiadnom prípade raniť, no naozaj ťa nebaví počúvať prázdne reči, ktoré ťa vôbec nezaujímajú. Nie každý vie, kedy si zavrieť ústa, a tak mu to musíš dať najavo ty.

Toto je pár efektívnych spôsobov, vďaka ktorým sa zbavíš zbytočne ukecaných ľudí celkom slušným spôsobom. Ušetríš si tak čas aj nervy.

Zabudni na etiketu

Aj teba mama učila, že ľuďom sa do reči neskáče? V tomto prípade sa nehraj na dámu a výnimočne to poruš. Jednoducho, druhá strana nezavrie ústa, kým jej do reči neskočíš. Najprv môžeš mať opatrné pokusy, no ak to nevyjde skús to pokojne aj rázne, asertívne, aby bolo evidentné, že už naozaj stačilo.

Opýtaj sa na pointu

Či už to spravíš vtedy, keď niekomu prerušíš reč alebo vo výnimočnej prestávke, aby si nemusela počúvať hodinové príbehy a omáčky okolo nich, rovno sa opýtaj na to, aká je pointa. Ospravedlň sa, že sa veľmi ponáhľaš alebo sa vyhovor na to, že ťa bolí hlava, tak chceš vedieť, o čo ide bez toho, aby si sa zdržiavala.

Zmeň tému

Jednoduchý a pritom tak účinný tip, ktorý ťa zachráni vtedy, keď ťa vôbec nezaujíma to, čo sa ti snaží druhá strana hovoriť. Namiesto toho, aby si len prikyvovala hlavou a v duchu nadávala, normálne zmeň tému. Najlepšie, ak ju otočíš na niečo tak odlišné, že toho druhého prejde chuť ďalej pokračovať v rozhovore. Alebo ho prekvap témou, o ktorej vieš, že sa v nej vôbec nevyzná či tušíš, že je len malá pravdepodobnosť, že by ju chcel živiť.

Odpovedaj krátko a odmerane

Áno. Dobre. Jasné. OK. Keď niekomu odpovedáš celými vetami alebo dávaš doplňujúce otázky, aby to nevyzeralo, že ho nepočúvaš, potom si to kazíš sama. Ak nemáš na to niekomu zrušiť reč či sa „slušne“ vymaniť z diskusie, potom odpovedaj aspoň takýmito krátkymi neutrálnymi slovami, ktorými dáš najavo, že nemáš záujem tému viac rozvíjať.

Ukáž to telom

No a ak nepomáhajú slová, potom je na rade naša gestikulácia a reč tela. Neverbálna komunikácia toho občas povie aj tak najviac. Nepozeraj sa tomu druhému do očí, prekríž si ruky, ustúp dozadu. To už jasne naznačí, že máš chuť radšej utiecť ako pokračovať v debate.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.