Photo from jumpstory.com

Niektorí ľudia sú v spoločnosti iných veľmi obľúbení. Majú prirodzenú charizmu a talent na to, vytvoriť si dobré vzťahy s prakticky kýmkoľvek. Byť iným sympatická sa dá ale aj naučiť. Vďaka troche snahy a nasledujúcim psychologickým radám bude aj z teba človek, ktorého majú všetci radi!

Dobrý prvý kontakt je základ

Najväčšiu rolu vo vzťahoch v spoločnosti robí prvý dojem. Vďaka nemu ťa budú ľudia vnímať buď pozitívne alebo negatívne. Nejde len o prvý dojem, ktorý urobíš na nového človeka pri zoznámení, ale platí to aj na stretnutia, kedy sa vidíte počas určitej doby prvýkrát, napr. ráno v práci.

Milý úsmev toho spraví dosť, no nestačí to. Dôležitú rolu zohrávajú aj dotyky – jemné pohladenie ramena či zdvorilostné objatie. Otázku typu Ako sa máš? počúvajú ľudia bežne, skús sa opýtať na niečo osobnejšie, čím ukážeš, že sa o nich zaujímaš naozaj. Ako dopadlo tvoje rande? Tak čo, kúpila si si včera niečo na seba? Ako ti to ide s novým koníčkom? 

Zdôrazni spoločné vlastnosti

Ľudia vnímajú pozitívne tých, s ktorými majú spoločné názory, záľuby, hodnoty. Pokús sa nájsť to, čo máš spoločné s osobou, s ktorou sa zhováraš. Ak sa v niečom zhodnete, pri rozprávaní to zdôrazni. Môžu to byť aj obyčajné veci ako obľúbené jedlo, filmy či hudba.

Vrámci upevnenia vzťahov sa najbližšie môžete venovať práve tomu, čo vás spája. Napr. ak v kine ide film, ktorý by sa vám obom mohol páčiť, navrhni tej osobe, či do toho kina nepôjdete spolu.

Dávaj komplimenty, ktoré často nepočúvajú

Komplimenty síce potešia každého, no aj medzi nimi je veľký rozdiel. Ak má tvoja kolegyňa naozaj pekné vlasy, je zrejmé, že za svoj život na ne počula už milión pochvál. Nie je to pre ňu teda nič neobyčajné. Keď ju však úprimne pochváliš za výkon v práci, je to o niečom inom

. Ide o vec, ktorá nie je samozrejmá, a na ktorej sama makala. S tými vlasmi sa už narodila, takže to ovplyvniť nemôže, no za svoje výsledky má ozajstné zásluhy. Preto rozlišuj a hľadaj to, čo ich poteší viac.

Nechaj ich rozprávať

Väčšina ľudí miluje rozprávanie o sebe a svojich príhodách zo života. Preto v začiatkoch nejakých spoločenských vzťahov nechaj druhú osobu vyrozprávať sa. Bude tak vedieť, že máš o ňu ozajstný záujem, a teda aj o vaše priateľstvo.

Pýtaj sa na jej obľúbené veci, a keď bude rozprávať, chytaj sa maličkostí, ktorými sa budeš pýtať na podrobnosti. Aj to je znak toho, že naozaj počúvaš. Namiesto áno? sa pýtaj ako? prečo?

Prekvap ich, keď to nečakajú

Keď ľudia dostanú niečo pekné od niekoho, od koho to nečakajú, veľmi ich to prekvapí. Nekupuj darčeky, stačí ak kolegyni prinesieš ráno kávu na stôl, podeľ sa so spolužiačkou o desiatu, prines kvietok či dezert na meniny, aj keď nie ste ešte dobrými kamoškami. Prekvapivé malé gestá upevňujú pozitívny pohľad na toho druhého.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife