Dôvera je ako neviditeľný plášť. Aj napriek tomu, že je nehmatateľná, chráni vzťahy. Neznamená zaslepenosť. Neznamená bezmyšlienkovite veriť čomukoľvek. Znamená na základe komunikácie vyhodnocovať, riadiť sa rozumom, ale aj citom a vytvárať si puto. Ak je vzájomná, zbližuje. Budovať dôveru však nie je jednoduché.

Veriť niekomu je ako kráčať po neviditeľnom moste na druhý breh. Človek nevníma jeho existenciu, ani skutočnosť, že kráča. Až keď dôveru niečo naruší pri pohľade dolu sa človek čuduje, ako je možné, že doteraz všetko fungovalo. Je prirodzené sa na moment zastaviť a premýšľať. A potom buď pokračovať v ceste a veriť, že kroky nevedú do prázdna alebo sa vrátiť na bezpečnú zem, ale bez dôvery.

Prirovnaní môže byť veľa. Niekde som čítala, že dôvera je ako zápalka. Druhýkrát ju nezapáliš. Ja však verím, že ten oheň je v nás a záleží od nášho rozhodnutia, či bude horieť alebo zhasne.

Ak má vzťah pevné základy, môže prežiť, aj keď sa otrasú. Kľúčom je týchto päť pilierov.

zdroj: unsplash.com

Komunikácia

Komunikácia je stavebný kameň, na ktorom sa dá vybudovať kvalitný a dlhotrvajúci vzťah. Treba sa rozprávať, zdieľať nedorozumenia, rozdiely, nejasnosti, ale aj radosť, úspechy a príbehy.  Ak ti niečo vadí, povedz to. Pokojne a zrozumiteľne. Ale nedus to v sebe. Nakoniec sa pocity nahromadia a to nevedie k ničomu dobrému. Ak ťa niečo poteší, ak sa niečo podarí, aj to s partnerom zdieľaj. Komunikácia je cesta k silnému vzťahu.

Priestor

Obaja partneri potrebujú priestor pre svoje záľuby, koníčky a priateľov, aby sa zachovala ich osobitosť. To je prirodzené. Neznamená to, že nechcú spolu tráviť čas. Ak je čas správne rozdelený, prináša do vzťahu čerstvý vietor a obohacuje. Nie je nič krajšie, ako tešiť sa, že porozprávaš nové zážitky svojej polovičke a on sa bude s tebou tešiť.

zdroj: unsplash,com

Spoločné aktivity

V nadväznosti na zachovanie vlastného priestoru je dôležité udržanie rovnováhy so spoločne stráveným časom, aby sa s partnerom vytvorili spoločné zážitky, ktoré sa neskôr premenia na spoločné spomienky. Aktívne strávený čas postupne zbližuje a blízkosť pomáha udržiavať (stále v rovnováhe s vlastným priestorom), lebo navzájom sa spoznávate a zisťujete, čo máte radi a čo nie. Rozum sa musí mať o čo oprieť, keď nás ovládnu emócie.

Vlastné pravidlá

Každý vzťah je iný, tak ako sú partneri odlišní. Preto nie je možné porovnávať sa s inými vzťahmi. Treba ísť vlastnou cestou, aby bol človek spokojný. To, čo vyhovuje jednému páru, nemusí vyhovovať druhému. Vytvárajte si preto spolu vlastné pravidlá, ktoré budú šité na mieru vám dvom.

Rešpektovanie rozdielov

Nie je žiadnym tajomstvom, že muži a ženy vnímajú rozdielne, reagujú odlišne a keď sa k tomu pričítajú rozdielne povahy, znie to ako recept na úplnú katastrofu. Ak však funguje komunikácia a partneri dokážu rešpektovať  jeden druhého a sú ochotní robiť kompromisy, každá prekážka sa dá zvládnuť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.