Pexels/Елизавета Борзилова

Každá jedna z nás sa jedného dňa, čakane či nečakane, postaví pred dôležitú otázku, na ktorú bude musieť nájsť odpoveď. Nebude sa na ňu môcť vykašľať, ani ju donekonečna posúvať na neskôr, pretože odpoveď na ňu bude priam životne dôležitá. Existujú totiž rozhodnutia, ktorým sa nevyhneme a to, ako ich vykonáme, ovplyvní našu budúcnosť v rôznych smeroch. Nikdy však nevieme, v akých … 

Určite si to vieš predstaviť. Máš si vybrať medzi dvoma možnosťami, no netušíš, ktorá bude tá správna. Čo ak to budeš po čase ľutovať? Čas už späť nevrátiš a nevidíš ani do budúcnosti, aby si vedela, ako sa rozhodnúť. Odchod zo školy, zmena práce, vlastné podnikanie, nové bývanie, ukončenie dlhodobého vzťahu, neplánované tehotenstvo, … je toho tak veľa, nad čím treba premýšľať.

Nikto ti neporadí viac, ako vlastný rozum a srdce, nikto ti nezaistí, že si urobila správne, no jedno je isté, asi to tak malo byť. Každopádne, pomôcť si môžeš aspoň tými správnymi otázkami.

Aké mám možnosti?

Na úplnom začiatku potrebuješ jasne vedieť, aké máš možnosti a čo je vlastne reálne na výber. Premysli si poriadne, či si prišla na všetky a nechaj si čas navyše, možno ti neskôr napadnú aj iné riešenia tvojej situácie. Pokojne si ich spíš na papier, ako pomôcku, ktorú budeš mať na očiach.

Aké majú pozitíva a negatíva?

Pokojne si ku každej možnosti vypíš všetky jej výhody a nevýhody, na ktoré si spomenieš. Možno sa ti to zdá čudné – prenášať niečo na papier, ale veľkarát zabudneme na dôležité body. Takto si budeš môcť všetky možnosti vzájomne porovnať a racionálne určiť, ktorá by bola pre teba najlepšou.

Čo všetko budem musieť urobiť?

Teraz budeš musieť pri jednotlivých možnostiach premýšľať o tom, aké kroky potrebuješ spraviť, aby si ich zmenila na realitu. Pri každej vezmi do úvahy to, čo bude nasledovať, ak sa pre ňu rozhodneš. Koľko energie, času, úsilia či financií ťa to bude stáť? S kým sa budeš musieť porozprávať? Dokážeš sa prispôsobiť zmene fyzicky aj psychicky?

Ako to ovplyvní môj život o rok?

Tvoje dnešné rozhodnutie môže zmeniť nasledujúce roky tvojho života. Predstav si, čo sa môže stať pri každej z možností. Ako by mohla vyzerať tvoja budúcnosť? Do úvahy ber nie len tie najlepšie možné predstavy, v ktoré dúfaš, ale aj to, že môžeš očakávať nepríjmené následky. Dokážeš sa s nimi vyrovnať?

Súhlasí môj rozum s intuíciou?

V neposlednom rade, aj keď nám chce rozum vždy poradiť dobre, srdce občas túži po niečom inom. Hovorí ti tvoja intuícia, aby si sa rozhodla inak? Počúvni ju. Risk je niekedy zisk, a ak to nevyskúšaš, nikdy nebudeš spokojná, pretože v tebe budú navždy znieť otázky o tom, čo by bolo, keby …

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife