O tom, aké je to byť vo vzťahu a zamilovaná, počúvame už od malička. S nadšením čítame rozprávkové knihy o princoch a princeznách, neskôr plačeme pri filmoch, ktoré nám trhajú srdce. No až kým sama nezažiješ, aké je to milovať v skutočnosti, nepochopíš, že vzťahy bývajú občas aj pekne komplikované.

Niektoré veci v nich nikdy nezmeníš a nezostane ti nič iné, iba ich prijať a rešpektovať. O zopár faktov sa s tebou podelíme. 

Ak ťa nemiluje, nikdy ho k tomu neprinútiš

Láska sa nedá vynútiť ani naučiť. Buď tam je alebo nie. Stane sa, že ty môžeš milovať niekoho, kto to isté k tebe ale necíti. Tento fakt musíš spracovať sama v sebe a nechať ho ísť, nesnažiť sa zmeniť veci, ktoré jednoducho nejdú. Je to ťažké, ale pamätaj, že city musia prísť samé.

Na vzťahu treba pracovať

Zamilujete sa, chytíte za ruky a budete šťastní až do smrti. Jasné, môže to tak byť, no ver, že to nebude vždy ľahké. Do života vám prídu rôzne prekážky a skúšky, ktoré budete musieť prekonať. Spoločne. Ruka v ruke budete musieť pracovať na tom, aby ste váš vzťah nikdy nepochovali, ak to tak nechcete. K láske potrebuješ aj odhodlanie a trpezlivosť.

Jeden pár, no 2 osobnosti

Nevieme, či na to mnohí ľudia zabúdajú alebo to „iba“ nerešpektujú, ale fakt, že si vo vzťahu ešte neznamená, že už musíte robiť všetko a vždy spolu. Stále ste aj sami sebou, 2 osoby, ktoré majú svoje záľuby, prácu, povinnosti, iný okruh priateľov a podobne. Partnera musíš nechať dýchať, inak sa nečuduj tomu, že ti utečie. Venujte sa svojim životom zvlášť i spoločne v zdravej miere.

Milujeme to dobré, ale aj zlé

Mnoho ľudí by chcelo vo vzťahu toho druhého zmeniť. No ak ti niečo nevyhovuje či sa ti to nepáči, potom nemôžeš hovoriť o skutočnej láske. Pravidlom zostáva, že ak niekoho ľúbiš, je to so všetkými plusmi i mínusmi. Rešpektuj jeho osobnosť, snaž sa ho pochopiť a nauč sa s ním žiť. Ak to nejde, nie je to ten pravý. Ani ty pre neho.

Odpustené sa viac nevyťahuje

Toto by si si mala zapísať za uši. Ak sa vo vzťahu raz niečo odpustilo a dohodlo sa, že idete ďalej a na to zlé zabudnete, potom to naozaj dodržuj. Nemôžeš pri každej ďalšej hádke znova vyťahovať minulosť a vyhadzovať partnerovi na oči niečo, čo ste už raz vyriešili. Nie je to fér voči vám obom, čo bolo, bolo, ak to dookola spomínaš, potom si sa cez to úprimne ešte nedostala.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.