Hlad je nepriateľom každej ženy a hlavne v tom prípade, ak sa snaží stravovať zdravšie. Zo skriniek a poličiek pritom na nás číhajú rôzne sladkosti či iné pokušenia. Ak nechceš, aby si im podľahla, v prvom rade by si ich doma ani nemala mať. Ak ich budeš stále kupovať, je viac než isté, že to skôr či neskôr aj tak zješ.

Ak mávaš problémy s návalmi hladu a chceš sa vyhnúť nájazdom na chladničku, máme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti môžu pomôcť. Aj keď ide na prvý pohľad o maličkosti, naozaj vďaka nim nebudeš mať takú chuť na nezdravé maškrtenie.

Dôraz na vyváženú stravu

Môžeš si strážiť kalórie a snažiť sa jesť zdravo, no ak nebudeš mať vyváženú stravu a pokryté všetky makronutrienty, po chvíli od zjedenia porcie budeš opäť hladná. Ak si napríklad na raňajky urobíš ovsenú kašu bez toho, aby si si do nej niečo pridala, tvoj škvŕkajúci žalúdok sa dostaví naozaj rýchlo. Ak si do nej pridáš ovocie, oriešky, tvaroh alebo proteín, získaš hodnotné vyvážené jedlo, ktoré ťa zasýti na dlhší čas.

Snaž sa o to, aby si v jedlách mala zastúpené všetky makronutrienty, a teda bielkoviny, tuky aj sacharidy. Ak niečo z toho vynecháš, vtedy sa telo ozve škvŕkaním žalúdka.

Bielkoviny a vláknina zasýtia dlhšie

Nadviažeme na predchádzajúci bod, a teda, že bielkoviny a vláknina dokážu zasýtiť na dlhší čas. Vyhľadávaj preto potraviny, ktoré sú bohaté na tieto dve zložky. Sama budeš prekvapená, že naozaj budeš mať dlhšie pocit, že si najedená a hlad sa nedostaví tak rýchlo, ako si možno zvyknutá.

Neboj sa jesť ovocie

Ovocia sa naozaj nemusíš báť, aj keď sa o ňom hovorí ako o postrachu chudnutia. Fruktóza obsiahnutá v ovocí zásobuje tvoju pečeň glykogénom. Ak ho máš nedostatok, začneš byť hladná. A čo je ešte lepšie, ak začneš pravidelne jedávať ovocie, zníži sa tvoja chuť na sladké (a nezdravé) maškrty. Predsa len, väčšina druhov ovocia je sladká a takýmto spôsobom môžeš trochu obalamutiť svoj mozog.

Nezabúdaj na pitný režim

Určite si už počula vetu, že hlad je len prezlečený smäd. A niekedy je to naozaj pravda. Môžeš mať pocit, že sa potrebuješ najesť, no telo si v skutočnosti pýta len vodu, pretože jej má málo. Ak budeš dodržiavať pravidelný pitný režim a nebudeš prijímať tekutiny nárazovo, takéto návaly hladu sa tiež vytratia.

Daj si viac menších porcií

Koľkokrát do dňa zvykneš jedávať? Za návalmi hladu môže byť aj dlhý čas medzi porciami. Ak si dávaš len raňajky, obed a večeru, skús do svojho jedálnička zaradiť aj desiatu a olovrant. Stačí, ak si dáš nejakú maličkosť, napríklad jogurt, ovocie alebo proteínovú tyčinku. Tým svoj žalúdok zaplníš aspoň na chvíľu a do ďalšieho riadneho jedla vydržíš.

Ak začneš jedávať 5-krát denne, nezabudni sa pozrieť aj na veľkosť svojich porcií, aby si zbytočne neprekročila svoj denný príjem kalórií. Lebo nech ješ koľkokrát denne chceš, najdôležitejšie je, aby na konci dňa tvoj výdaj prevyšoval príjem a ty si tak bola v kalorickom deficite.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.