Láska prichádza a odchádza. Jej konca sa ľudia prirodzene boja, no sú aj takí, ktorí majú strach i zo samotného zamilovania sa. Obavy sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi a častokrát to vyzerá, že človeka len chránia pred zranením. Ale prečo sa vôbec ľudia lásky boja? 

Láska robí človeka zraniteľným

Nový vzťah znamená vstúpiť do neznámej oblasti, v ktorej je všetko ešte nepoznané. Milovať znamená vložiť svoju dôveru človeku, ktorý má možnosť zlomiť ti srdce. A z toho majú ľudia strach. Čím viac človek niekomu verí, tým viac sa stáva zraniteľným.

Nový vzťah vyvoláva minulé bolesti

Naša história ovplyvňuje všetky vzťahy. Každá skúsenosť, strata či zlomené srdce sú výstrahou do budúcna. Preto do nového vzťahu ľudia idú pomaly a opatrne. Okrem toho sa človek nevyhne porovnávaniu nového možného partnera so svojím ex, a aj pri malej „chybičke“ sa môže báť vzťahu natoľko, že ho radšej ani nezačne.

S radosťou prichádza bolesť

Po smiechu býva plač, alebo raz si hore a raz dole. Poznáš to, keď cítiš, že práve zažívaš krásne obdobie, príde niečo, čo to pokazí. A čím viac je človek šťastný, tým viac ho bude bolieť rana, ktorá môže prísť. Môže sa to zdať zvláštne, ale veľa ľudí sa vyhýba veciam, ktoré by ich spravili najšťastnejšími iba kvôli tomuto strachu.

Strata rodiny a známych

Vzťahy romantické môžu narušiť tie rodinné či kamarátske. Byť vo vzťahu znamená žiť svoj vlastný život v páre a častokrát sa páry vzdialia od svojich blízkych. Aj to je dôvod, prečo sa od lásky niektorí držia ďalej, nechcú mať pocit, že stratili ľudí, ktorí pri nich doteraz boli.

Strach zo smrti

Čím viac máme, tým viac môžeme stratiť. Ak veľmi niekoho milujeme, potom je pre nás myšlienka toho, že sa mu raz niečo môže stať veľmi bolestivá. V láske si človek oveľa viac uvedomuje svoju smrteľnosť a to, že nič nemusí trvať večne, aj keď si dvaja svoje „naveky“ sľúbili.

 

Zdroj: psychologytoday.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.