Prestanem piť a fajčiť. Začnem cvičiť a zdravšie sa stravovať. Budem viac cestovať. Naučím sa cudzí jazyk. Budem tráviť viac času s priateľmi a rodinou a menej času na sociálnych sieťach. Budem viac šetriť.

Aj tebe sú tieto vety veľmi povedomé? Ide o najčastejšie novoročné predsavzatia, ktoré si dávame každý rok. A čo z toho? NIČ. Naše nadšenie nás drží možno prvý týždeň či dva, no postupom času sa ho držíme čoraz menej a menej, až napokon zabudneme, že sme si niečo predsavzali a pokračujeme v takom živote, aký sme viedli doposiaľ.

Hovorí sa, že len približne 12 % ľudí svoje predsavzatia aj naozaj dodrží a zmení svoj život k lepšiemu. A pritom tie predsavzatia sú naozaj dobrá vec, len musíš vydržať. Aby si si vytvorila nejaký návyk, trvá to 21 dní. Takže ak to vzdáš už po prvom týždni, samozrejme, že je to tvoja chyba.

zdroj: Unsplash/Morgan Sessions

Ak si dáš nejaké novoročné predsavzatie, malo by to byť také, ktoré si aj ochotná naplniť, žiadne prázdne reči. A dôležité je nedať si všetky predsavzatia naraz. Je lepšie, ak splníš jedno, než by si mala začať plniť päť rôznych a nedokončiť ich.

Čo ti môže dávanie predsavzatí priniesť?

Prestaneš sa vyhovárať

Ruku na srdce, určite sa aj ty často vyhováraš. Napríklad na to, že nemáš čas, nemáš peniaze a podobne. Ale zrátaj si, koľko času denne stráviš na sociálnych sieťach alebo pozeraním telky. Tento čas môžeš využiť aj trochu efektívnejšie. Napríklad plnením svojho predsavzatia. Uvidíš, že pre ostatných sa staneš vzorom a mnohých inšpiruješ k tomu, aby aj oni začali so zmenou.

Naučíš sa zodpovednosti

Keď budeš mať nejaký plán, ktorý chceš naozaj splniť, každý deň budeš chcieť podať čo najlepší výkon. Takáto pravidelnosť ťa zároveň naučí aj zodpovednosti. Najlepšie bude, ak si svoje úspechy budeš aj zaznamenávať, ideálne na viditeľnom mieste, ktoré máš stále na očiach.

Pri úspechu budeš na seba hrdá

Keď budeš vidieť, ako pribúdajú zaškrtnuté dni, počas ktorých sa ti podarilo splniť to, čo si si predsavzala, budeš na seba naozaj hrdá a budeš sa cítiť lepšie. Možno ti dokonca stúpne trochu aj sebavedomie, pretože si uvedomíš, že keď niečo chceš, môžeš to naozaj dosiahnuť a nie je to napokon ani také náročné, než si si myslela.

Môžeš sa pochváliť ostatným

Nehovoríme, že sa musíš chvastať a správať sa namyslene či povýšenecky. Ostatným ale môžeš ukázať, že zmena sa dosiahnuť naozaj dá, dôležité je len chcieť a vytrvať. Je napríklad dobré, ak sa do zmeny pustíš s nejakou kamoškou a svoje úspechy (alebo neúspechy) budete navzájom konzultovať a podporovať sa. Neostávaj na všetko sama, pretože tak hrozí, že dlho nevydržíš.

Konečne podstúpiš nejakú zmenu

Najlepšie na všetkom je, že konečne sa rozhodneš podstúpiť nejakú zmenu, ktorá môže pozitívne ovplyvniť tvoj život. Doteraz si to odkladala a radšej si si našla výhovorku. Práve predsavzatie je niečo, čo ťa donúti aspoň chvíľu sa správať inak. Buď ty medzi tými 12 % ľudí, ktorí svoje predsavzatia splnia. Nemusíš to robiť kvôli ostatným, ale predovšetkým kvôli sebe.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.