Sama neviem, čo by som robila, keby mi niekto podal do ruky letenku s mojím menom, hovoriac: „zajtra odlietaš.“ Dobre, možno to nefunguje až takto prehnane, ale aj tak. Išla by som? Zaváhala by som zrazu?

Viem, že to nie je také jednoduché, no nemusíš nechať prácu, ani školu, aby si na nejakú chvíľu niečo nové videla a zažila. Ľudia väčšinou hovoria, že budú cestovať niekedy v budúcnosti, no ja ti prinášam dôvody, prečo by si mala cestovať teraz:

  1. Mala by si cestovať, pretože nemáš čas.

Minúty, hodiny, dni, týždne prejdú tak rýchlo, až je zrazu rok preč. Zrazu sú to dva. Potom tri. A takto sa to točí dookola. Čas nečaká na nikoho z nás, neporazíme ho. On vždy vyhráva. Občas ti nejakým malým gestom pripomenie, ako neskutočne rýchlo letí, a ty si nič nevšímaš, nič nezažívaš … iba prežívaš.

Mala by si cestovať, pretože nemáš čas. Ale máš túto chvíľu, túto hodinu, tento deň, tento rok na to, aby si videla niečo nové. Aby si spravila niečo, na čo budeš môcť spomínať. Aby si zažila dobrodružstvo. Ak budeš cestovanie odkladať, nikdy sa nestane skutočným, takisto ako ani iné veci, ktoré odkladáme. Preto by si mala ísť, vidieť svet a utekať pred časom, ktorý ťa ustavične naháňa.

Foto: thoughtcatalog.com

Foto: thoughtcatalog.com

  1. Mala by si cestovať, pretože nemáš nikoho, kto by išiel s tebou.

Tvoja rodina a priatelia majú iné plány a nemôžu ísť. Nemáš kamarátku, ktorá by chcela cestovať, ale to je v poriadku. Cestuj sama. Choď kam chceš, na ako dlho chceš, rob čo chceš, je to iba na tebe. Na chvíľu môžeš byť sebecká. Dopraj si čas pre seba aspoň raz. Zmeň tvoje túžby na tvoje priority. Mala by si cestovať sama, pretože by si sa nemala na koho spoľahnúť. Budeš musieť dôverovať sebe a svojej intuícii. Nebude s tebou nikto, kto by chcel zmeniť tvoje plány. Nemôžeš čakať, kým tvoji priatelia budú mať čas, aby išli s tebou. Mala by si cestovať sama, pretože cesta bude patriť výhradne tebe a nikomu inému!

Foto: thoughtcatalog.com

Foto: thoughtcatalog.com

  1. Mala by si cestovať, pretože neovládaš cudzí jazyk.

Nezáleží na tom, či nevieš ako sa rozhovoriť, alebo máš hrozný prízvuk. Všetko sa naučíš. Mala by si ísť, pretože to pre teba bude výzva. Budeš musieť hovoriť s lokálnymi obyvateľmi, hoci to na začiatku bude ťažké a aspoň trikrát ich poprosíš, aby repliku zopakovali. Niekedy sa budeš cítiť zmäteno a bezmocne. No po chvíli zistíš, že sa do toho dostávaš, zdokonalíš sa v jazyku, naučíš sa nové slová a zrazu dorozumievanie sa nebude žiadny problém. Budeš na seba hrdá a môžeš si povedať jednu vec – ja som to zvládla.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

  1. Mala by si cestovať, pretože nemáš rada zmeny.

Hoci si to neuvedomujeme, zmeny sa vo väčšom či menšom, dejú deň čo deň. Je to nevyhnutné. Namiesto toho, aby nás to rozčuľovalo, stačí, aby sme ich vykonali sami a jednoducho sa naučili s nimi žiť. Mala by si cestovať, pretože chcem, aby si zabudla na starosti, aby si si užila prítomný moment, načerpala nové sily, a potom sa vyrovnala s tým, čo ťa čaká doma. Cestovanie a následná zmena môže byť len tvojím plusom. Mala by si ísť, pretože, hoci si to nevšimneš hneď, niečo v tvojom vnímaní sa zmení, a ty zrazu začneš meniť veci k lepšiemu.

Foto: thoughtcatalog.com

Foto: thoughtcatalog.com

  1. Mala by si cestovať, pretože nemáš peniaze.

Nikdy nebudeš mať dostatok peňazí na všetko, čo chceš robiť. Peniaze sú dôležité, je to niečo ako kotva na tvojej pohybujúcej sa lodi. Čo sa ale stále deje, je, že niekedy dovolíme, aby sa táto loď začala potápať a nerobila nás šťastnými. Mala by si cestovať, pretože nemáš peniaze teraz, ale kde máš istotu, že niekedy ich mať budeš? Na cestovanie nemusíš byť milionár, stačí, ak cestuješ s tým, čo máš 🙂

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Na každý argument, ktorý by si mi teraz dala, by som pravdepodobne našla dôvod, prečo by si mala cestovať. Polož si večer otázku: Čo mi robí radosť? Ak naozaj chceš cestovať, cestuj. Máme len jeden život, tak prečo ho nežiť naplno a nerobiť to, čo nás robí šťastnými?

Ak to urobíme, potom zistíme, čo to naozaj znamená žiť.
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.