Žiadny vzťah nie je dokonalý. V každom vzťahu sa sem-tam objavia hádky, nezhody či neporozumenia. No aj počas zlých dní sa musíš cítiť milovaná a šťastná. Ak sa tak necítiš, môže to znamenať, že si v toxickom vzťahu. S odhalením ti pomôžu aj tieto znaky.

Ponižujúce slová

Keď ti partner hovorí nepekné slová, alebo ťa verbálne uráža, nie je to správne. On by ťa mal vždy oslovovať s rešpektom a úctou. Pomocou slov môže vyjadriť hnev, alebo smútok, či nepochopenie, no nemal by ti nimi spôsobovať bolesť a psychické týranie.

Manipulatívnosť

Ak pre partnera urobíš všetko na svete, no on pre teba nie je schopný pohnúť prstom, mala by si uvažovať nad rozchodom. Vo vzťahu si máte byť rovnocenní. Takéto správanie hovorí o tom, že si zmanipulovaná a nevidíš všetky zlé veci, ktoré robí.

Výhovorky

Buď existujú riešenia, alebo výhovorky – nemôžeš mať oboje. V zdravom vzťahu by mali dominovať riešenia, pretože keď sa dvaja ľudia ľúbia, chcú všetko vyriešiť. Ak tvoj partner hľadá iba výhovorky, môžeš si byť istá, že mu na tebe nezáleží.

Chýbajúca úprimnosť

Vzťah má byť založený na láske, dôvere a úprimnosti. Ak chýba čo i len jedna z týchto vecí, vzťah nie je zdravý. Toxický vzťah spoznáš aj podľa toho, že ti partner stále klame, vyhýba sa ti a zatajuje informácie.

Vyčerpanosť a stagnácia

Najjasnejší znak toxického vzťahu – vyčerpanosť a chýbajúca energia. Keď máš pocit, že ti partner viac berie, než dáva, mala by si mu povedať zbohom. Vo vzťahu majú dvaja ľudia rásť, napredovať a budovať si spolu budúcnosť, nie stagnovať a oberať sa o energiu.

Kladenie podmienok

Partner, ktorý je toxický, ti môže dávať podmienky. „Ak to neurobíš, odídem.“ „Keby si ma naozaj milovala, urobila by si to pre mňa.“ Takéto správanie nie je správne, pretože láska nie je o podmienkach, láska je o pocite.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.