Súčasným trendom je nával amerických akčných alebo presladených teen filmov. Vďaka nim ľudia ale zabúdajú na pravé poklady. Sú síce staré, ale skutočne kvalitné. Klasikou sa nenazývajú len tak bezdôvodne! Na svoju dobu skvelo prepracované, so skvelými hereckými výkonmi a príbehom, ktorý ťa nepustí do konca.

Tu je môj zoznam tých najväčších skvostov celosvetovej filmovej scény!

#5 Sunset Boulevard

Film od Billyho Wildera, ktorý odhaľuje skutočnú tvár Hollywoodu tak, ako nikto iný. Film sleduje príbeh neúspešného a po uši zadlženého scenáristu Joea, ktorý vzdáva svoj Hollywoodsky sen a odchádza z mesta. Narazí však na Normu Desmondovú, bývalú hviezdu nemého filmu, ktorej sláva však vybledla s príchodom zvuku. Zúfalo túži po comebacku, presvedčená,že diváci po nej stále túžia. Joe, ktorý jej nechce brať ilúzie, využije jej peniaze a pomôže jej v tom. Film poukazuje na to, že nikto nie je dokonalý, a ako nerád sa človek vzdáva ilúzii a snov.

zdroj: Sunset Blvd. (1950) aka Sunset Boulevard Directed by Billy Wilder Shown center: Gloria Swanson
sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

foto: themovieelite.com

#4 To Kill A Mockingbird (Ako zabiť vtáčika)

Film je natočený podľa rovnomennej knihy, ktorej autorka je držiteľkou Pulitzerovej ceny. Už to indikuje, že je skutočne skvostom filmografie. Dej sa odohráva v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia počas hospodárskej krízy. Hlavná zápletka začne, keď obvinia černocha zo znásilnenia belošky a jeho obhajobou je otec hlavnej hrdinky Scout, ktorý okamžite dostáva nálepku milovník negrov. Hrá ho Gregory Peck, herec, ktorého vidím v čiernobielom filme najradšej (a v článku ešte bude spomenutý :)). Témy filmu sú rasizmus, boj s predsudkami a dospievanie. Film aj kniha patria medzi klasiku, ktorú si určite zamiluješ!

#3 Some Like It Hot (Niekto to rád horúce)

Marilyn Monroe je dodnes svetoznámym sex symbolom, rovnako svetoznáma je aj komédia Niekto to rád horúce. Príbeh sa odohráva v roku 1929 počas prohibície. Joe a Jerry, členovia jazzovej kapely, sú svedkami prestrelky inšpirovanej reálnym Masakrom Sv. Valentína. Aby unikli gangu sa prezlečení za ženy pridávajú do ženskej kapely. Marilyn, ktorá má rolu hlúpej blondínky Sugar, sa snaží dokázať, že ženy sú rovné mužom.  Sugar priznáva, že je zamilovaná do Joea, aj keď až na konci zisťuje, že je mužom, a Jerry sa snaží vydať za milionára, ktorý naopak, netuší, že je mužom. Film je skutočne vtipný, pritom rozoberá na ten čas kontroverzné témy, napríklad bisexualitu. Získal niekoľko ocenení a skutočne stojí za pozretie!

#2 Casablanca

O Casablance si už určite počula, však? Je na to aj dôvod – tento film skutočne stojí za to! Oficiálne to je romantická dráma, no rozhodne neprináša len sladké scénky. Dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Rick, ktorého hrá Humphrey Bogart, sa rozhoduje medzi láskou k žene, a povinnosti k vojnou zmietanej spoločnosti. Ukazuje aj jeho premenu z idealistu na cynika a vnútorný rozpor. Uvedomuje si, že nemôže ostať neutrálny a nečinne sa prizerať, ale musí konať, čo je vlastne metaforou na USA počas vojny. Film sa končí známou Rickovou replikou ,,Louis, myslím, že toto je začiatok krásneho priateľstva.“ Napriek tomu, že ani tvorcovia filmu neočakávali výrazný úspech, film získal troch Oscarov, stal sa klasikou a hlášky či hudba z neho sú známe všade.

#1 Roman Holiday (Prázdniny v Ríme)

Keď sa povie Audrey Hepburn, každý si automaticky vybaví film Raňajky u Tiffanyho, malé čierne šaty a cigaretu na špičke. Aj keď ju Raňajky preslávili, hrala aj v množstve ďalších nedocenených filmov, pričom Prázdniny v Ríme bol jej prvý. Obsadili ju do roly princeznej Anny, ktorú poňala skvelo, a vyhrala za ňu Oscara (áno, za jej úplne prvú rolu, čo svedčí o jej obrovskom talente). Mladá Anna je unavená z kráľovského života a túži byť aspoň na chvíľku len obyčajným dievčaťom. Preto utečie z paláca. Stretne sa s novinárom Joeom Bradleym (Gregory Peck), ktorý ju nie veľmi ochotne prichýli na noc. Spočiatku netuší, kto v skutočnosti je, no po tom, ako uvidí jej fotku v novinách si uvedomí, aký cenný poklad má v rukách. Staví sa so svojim šéfom a sľúbi mu exkluzívny rozhovor s princeznou. Postupne, ako ju spoznáva, si ale uvedomuje, že napriek dlhom nie je schopný ju takto podraziť. Okrem nádherného Rímskeho pozadia a skvelého Gregoryho Pecka by si si tento film mala pozrieť kvôli jednému. Napriek tomu, že je hlavnou postavou princezná, film nie je rozprávkou a Joe Bradley nie je Popoluškou. A TOTO na ňom milujem najviac.

Tak čo, zaujal ťa niektorý z filmov? Určite nejaký vyskúšaj, sľubujem, že nebudeš sklamaná! 🙂

Komentáre