odučiť dieťa od plienok

Výchova dieťaťa nie je taká jednoduchá, ako vyzerá. V minulom článku si sa mohla dozvedieť a inšpirovať tým, ako dieťa odučiť od cumľa. Teraz ti prinášame efektívne tipy a rady, ako odučiť dieťa od plienok.

Vzdať sa cumľa je niečo iné, než plienok, lebo predsa len, naučiť dieťa vykonávať potrebu na toalete dá zabrať. Mala by si sa vybaviť poriadnymi nervami a buď trpezlivou matkou. Pri tomto je obzvlášť dôležité, aby si nezačala hneď kričať po dieťati, keď sa stane nehoda. Len by dostalo zbytočne strach, že urobilo niečo zlé a už viac by nespolupracovalo. Maj v období odúčania veľa pochopenia a nehnevaj sa na neho.

Počas leta bez plienky

Ideálne obdobie, kedy môžeš začať dieťa odúčať od plienok je počas leta. Pri chlapcoch je to, samozrejme, jednoduchšie, ale ani s dievčatkami nebude problém. Nechaj dieťa voľne behať bez plienky a povedz mu, že keď na neho bude prichádzať pocit potreby, má ti to ohlásiť alebo ísť do trávičky. Prvé dni si na nový stav bude zvykať (on, ale aj ty), avšak po pár dňoch a pár nehodách to bude bezproblémové.

Názorná ukážka

Ako sa najlepšie učia nové veci? Názornou ukážkou. Prvé dni si najprv na nočník sadni ty a ukáž dieťaťu, čo má na ňom vlastne robiť. Keď ťa uvidí, bude chcieť po tebe opakovať (v tom ideálnom prípade). Možno zo začiatku nebude v nočníku nič a len tam bude sedieť, preto by si mala byť trpezlivou. Nového „člena“ domácnosti si osvojí a nebude pre neho strašiakom.

odučiť od plienok malé dieťa
zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

Ranné „posedenie“ pri nočníku

Vyskúšať môžeš aj rannú metódu. Spočíva v tom, že si zo sedenia na nočníku urobíte rituál a budete tam sedieť deň čo deň. Hovorí sa, že po 21. dni sa z nepríjemnej činnosti stáva zvyk. Preto vydrž aspoň tých 21 dní a uvidíš, čo bude ďalej. Stavili by sme sa s tebou, že dieťa príde samé k tebe so slovami „mami, poď si sadnúť na nočník“.

Zapoj do procesu aj hračky

Chceš dieťa odučiť od plienok a nespolupracuje? Zapoj do celého procesu hračky. Posaď na nočník plyšové zvieratká, bábiky, pokojne aj autá alebo knižky. Fantázii sa medze nekladú. Hlavné je, aby z toho malo dieťa srandu a nepovažovalo nočník za niečo zlé. Keď uvidí, že potrebu do neho vykonávajú aj jeho obľúbené hračky, možno sa odváži aj ono. Vďaka tomu sa to pomôže pomaličky naučiť.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife