Ako bojovať s akné

S nepríjemným akné bojovala počas života väčšina z nás. Bolo znakom dospievania a hormonálnych zmien v našom tele, no tak, ako odišla puberta, rozlúčili sme sa aj s problematickou pleťou. Teda, nie všetky. Niektoré ženy (ale aj muži) už majú viac ako 20 či dokonca aj 25 rokov a na tvári stále vyrážky, ktoré ich privádzajú do šialenstva. Ako bojovať s akné, ktoré nezmizlo?

Po pôrode sa toho zbavíš„, možno si počula aj túto vetu, ktorá môže byť pravdivá, no otehotnieť iba pre krásnu pokožku nie je rozumné, však? Nuž, to, že ťa tento kožný problém stále trápi nezmeníš, ale to neznamená, že sa ho nedokážeš naozaj zbaviť. Len musíš mať trpezlivosť a snahu, s ktorými to pôjde o čosi ľahšie.

Na čo dbať najviac?

Daj si pozor na životosprávu

Veľa cukru a soli v strave, alkohol, cigarety, to nie je dobré na nič. Ani na tvoje zdravie, ani na tvoju krásu. To, čo konzumuješ a aký životný štýl vedieš, sa doslova odráža na tvojej tvári. Kvalitná horká čokoláda ti neublíži, no po iných druhoch sa pokojne môžeš vyhádzať. Nepríjemné akné je spojené aj s konzumáciou mliečnych výrobkov – vyskúšaj ich na čas obmedziť a uvidíš, či problém nebol práve v nich.

Celkovo by si však mala mať vyvážený jedálniček plný vitamínov a živín, pričom nezabúdať ani na pitný režim. Keď budeš čistá vnútri, budeš čistá aj na pohľad.

Rutina musí byť stopercentná

V našich článkoch sme ti to pripomínali už veľakrát a pokiaľ máš s pleťou stále problémy, zrejme to budeme musieť robiť aj naďalej. Ranná a večerná dôkladná skincare rutina je niečo, čo jednoducho nemôžeš vynechať! Pleť musíš mať čistú a vyživenú, aby bola zdravá a pekná. Neumytý make-up či neúplné čistenie, to je zbytočná strata času.

Tvoja pokožka potrebuje dýchať, zbaviť sa nečistôt, ktoré sa na ňu počas dňa dostali a „napiť“ sa výživných zložiek, ktoré jej pomôžu dať sa do poriadku. Čistenie – tonizácia – hydratácia a výživa, každý deň! Aspoň 2-3x týždenne aj píling či špeciálna maska. OK?

Zver sa do rúk odborníkov

Ak sa naozaj snažíš, ale výsledky neprichádzajú, je čas na pomoc odborníkov. Nečakaj s tým, kým bude tvoje sebavedomie úplne v ťahu. Aspoň raz či dvakrát mesačne navštív kozmetický salón, kde sa ti hĺbkovo povenujú a prečistia tvár spôsobmi, ktorými to doma nedokážeš.

Dôležité je, aby si v tomto prípade nešetrila na kvalite a navštívila naozaj skúsených a certifikovaných dermatológov, nie tetu susedu, ktorá ti len povytláča vyrážky a pošle celú červenú domov.

Hľadaj hlbší problém

No a keď už si sa konečne odhodlala na rady odborníkov, skús zistiť, či tvoj problém netkvie niekde úplne inde. Za dospelácke akné častokrát môžu rôzne črevné problémy, baktérie v krvi, alergie či intolerancie, na ktoré prídeš len dôkladným vyšetrením. Vtedy sa ti môže nasadiť tá správna liečba, ktorá konečne naozaj zafunguje.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty