Všetci chcú byť v dnešnej dobe zdraví, fit a vyzerať dobre. Niet sa čomu čudovať, že fitness lifestyle je tak v obľube. Zdravá strava a pravidelné cvičenie sú síce základom, no zabúdať by sa nemalo ani na iné faktory, ktoré sú rovnako dôležité.

Pretože tvoje výsledky závisia aj od nich. Na čo by si si teda mala dať pozor?

Pohyb ťa musí baviť

Túžiš zhodiť pár kíl, zapracovať na kondičke či posilniť svalstvo? Určite veľmi dobre poznáš cviky, ktorým by si sa mala venovať. A aj ich trpezlivo vykonávaš. No nemala by si robiť to, čo ťa nebaví a pri čom iba zatínaš zuby, aby si vydržala.

Pohyb musíš milovať a našťastie, existuje toľko možností, z ktorých si môžeš vyberať! Ak neznášaš beh, potom vyskúšaj iné kardio. Všetko sa ráta. A keď bude spokojná tvoja hlava, výsledky sa dostavia rýchlejšie.

Regenerácia pre telo

Každé telo, bez ohľadu na to, v akej je kondícii, potrebuje čas na regeneráciu. Áno, aj odpočinok je súčasťou tréningu a nesmieš ho vynechávať. Každá fyzická námaha je totiž pre telo určitým stresom. Nehovoriac o tom, že svalové tkanivá musia taktiež prejsť obnovou.

Ak budeš svoje tréningy hrotiť, môže sa stať, že sa k želanému výsledku nikdy nedostaneš. Práve naopak, viac si ublížiš. Daj si reset na kúpalisku, dopraj si masáž alebo si len tak lež pri dobrom filme.

Relax pre myseľ

Odpočinok si nežiada iba telo, ale aj tvoja hlava. Samozrejme, vďaka športu sa zbavíš množstva negatívnych myšlienok a zlepšuješ si ním psychiku. Avšak je ideálne, ak si hlavu občas vypneš aj starým dobrým ničnerobením.

Čítaj, vzdelávaj sa, a dopraj tak „tréning“ aj svojej hlave. A hlavne, nezabúdaj ani na kvalitný a dostatočný spánok. Od toho závisí viac, ako si myslíš.

Všetkého veľa škodí

Prehnaná aktivita, ako si sa už mohla vyššie dočítať, môže mať opačné účinky na tvoje telo. Stále platí, že všetkého veľa škodí. Napríklad aj pri strave, ktorú určite striktne dodržiavaš. No daj si pozor, aby si zo zdravých návykov nespadla až k prehnaným. Medzi nimi je totiž tenká hranica.

Cheat day (niekomu stačí aj cheat meal) nie je niečo, za čo by si sa mala trestať, ale brať to ako súčasť vyváženého lifestylu. Ani kvôli kúsku čokolády nemusíš bežať hodinu na páse. Ak dodržiavaš pravidlo 80/20 je to ideálne!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.