Môže to byť nešťastný či nenaplnený vzťah. Skrátka taký, v ktorom sa necítiš spokojne, bezpečne a šťastne. 

Možno si sa zmenila ty, možno sa zmenil tvoj partner, možno sa vlastne nezmenilo vôbec nič, akurát len vidíš to, čo si na začiatku nevidela. Pozrime sa spolu na prehľad dôvodov, prečo v takýchto vzťahoch pretrvávame aj napriek tomu, že nás ničia.

1. Strach

Je veľa vecí z ktorých môžeš mať strach. V prvom rade je tu strach priznať si sama pred sebou, že tvoj vzťah nie je celkom zdravý, nie je v ňom niečo v poriadku. Pokiaľ si túto skutočnosť nepriznáš a budeš pred ňou zatvárať oči a myseľ, ocitneš sa v bludnom kruhu. Pokiaľ sa pozrieš pravde do očí, môžeš s tým potom nejak pracovať, hľadať riešenia.

Ďalej môžeš mať strach zo zmeny. Že ostaneš sama. Že ďalší vzťah môže byť zas o niečo horší ako tento. Strach z budúcnosti, v ktorej nevidíš slnečné lúče. Na toto ti poviem iba jednu vec: a to tú, že pokiaľ tu budeš ty sama pre seba, nikdy sa nestratíš. Lebo ty sama si jediný človek, ktorý vie, čo ťa spraví šťastnou, jediný človek, na ktorého sa koniec koncov môžeš spoľahnúť. Nebuď proti sebe, ale konaj len a len pre svoje dobro.

2. Trestáš samú seba (za niečo)

Zotrvaním vo vzťahu, ktorí ťa ničí, v podstate vedome trestáš samu seba. Spravila si v minulosti niečo, čo niekomu ublížilo? Spravila si niekedy niečo, čo by ťa pred tým nikdy ani vo sne nenapadlo? Spravila si niekedy niečo, čo je v rozpore s tvojimi vlastnými zásadami či charakterom? Potom si možno môžeš myslieť, že to že si teraz nespokojná a trápiš sa, si vlastne zaslúžiš. Trpíš za niečo, čo si si celkom úplne neodpustila. A preto ostávaš. Ešte nemáš dosť. Ešte znesieš.

Na to ti môžem dať iba jednu radu. Odpusti sama sebe, nadobudni sama pred sebou svoju stratenú hodnotu. Miluj sa takú aká si, aj s tvojimi rozhodnutiami z minulosti. Nebola by si bez nich tou, ktorou si teraz. Uvedomuješ si svoje chyby a to je dobre. Ale prosím netrestaj sa!

Najviac človeka vytrestá jeho vlastná nevraživosť voči sebe samému. Nikto ti nemôže ublížiť viac, ako ty sama sebe! Nikto ťa nemôže milovať a vyliečiť tak, ako môžeš ty samú seba!

3. „Ešte som neskúsila všetko pre zlepšenie vzťahu“

A si si tým úplne istá? Skúšala si komunikáciu s partnerom o tom, čo ťa trápi? Bola si tu vždy pre toho druhého, aj keď on tu nebol vždy pre teba? Obetovala si mu svoj čas, energiu, pohodlie? Urobila si všetko, aby bol spokojný? Ak si si na tieto otázky odpovedala kladne, ale zlepšenie vzťahu akosi v nedohľadne, tak odpovedz mi na túto otázku: Čo viac ešte chceš skúsiť, koľko ešte potrebuješ dať, aby ti bolo zobraté? Samozrejme, ak ti ešte napadajú nejaké riešenia, tak ich skús. Ale ak už ťa nič nenapadá, ak už skutočne nevieš, čo máš ešte urobiť, tak… Kam speješ, spejete?

4. Rýchly skok do tohto vzťahu

A intenzívny. Začiatok vášho vzťahu bol silný, emočný výbuch. Zamilovanosť a ružové okuliare zakryjú oči i tomu najobozretnejšiemu človeku. A hlavne takému, ktorý fakt verí na lásku. Okrem toho, na začiatku vzťahu je každý pekný. Len sa ukázať v čo najlepšom svetle. Ak je začiatok vzťahu intenzívny, tak ľudia, ktorí do neho vstupujú si všetko idealizujú. Neveria tomu, že by snáď mohol byť niekedy problém. Veria, že takúto lásku budú prežívať už do konca života.

Ale pokiaľ letíš privysoko, o to tvrdší pád zažiješ, keď ružové okuliare stratia svoje čaro. A ešte horšie, pokiaľ ti tieto ružové okuliare sníme práve tvoja polovička svojim správaním, ukázaním svojej pravej tváre. Možno si to všetko uvedomuješ. Ale napriek tomu ostávaš. Lebo ešte stále niekde v hĺbke duše dúfaš, že to, čo bolo na začiatku, bolo skutočné. Nebola to ilúzia. Bola to realita. A ty tomu stále veríš a preto ešte veríš vo váš vzťah.

Zhrnutie?

  • Neboj sa priznať si, že vzťah, v ktorom si ťa skutočne ničí. Boj sa toho, že si to nebudeš schopná nikdy priznať a nikdy konať vo svoj prospech.
  • Netrestaj samú seba za svoje chyby v minulosti, lebo ak to vzdáš sama so sebou, kto ťa postaví na nohy? Ver, že nikto okrem teba to spraviť nedokáže. Aj keď si iluzórne myslíš opak.
  • Máš pocit, že si ešte neurobila pre svoj vzťah dosť? Napíš si na papier čo všetko si už do toho vzťahu dala. Napíš si vedľa toho výsledky, ku ktorým to viedlo. Vidíš tam zlepšenie? Zhoršenie? Stagnáciu? Nenapadajú ti už viac ďalšie kroky k podniknutiu? Rozhodni sa sama. Nevzdávaj to pokiaľ vnútri cítiš, že by to ešte malo zmysel. Ale pokiaľ už nevidíš žiaden zmysel, nehovoríme o slove „vzdať sa“ ale vyslobodení sa z trápenia.
  • Spomeň si, za akých okolností si vstúpila do tohto vzťahu. Hľadaj súvislosti, analyzuj. Bol ten vzťah neuváženým skokom bez ohľadu na následky? Alebo to bolo plynulé vedomé spojenie dvoch ľudí s pomalým priebehom a postupnosťou? Na tom veľmi záleží.

Čo chceš ty? Žiješ vo vzťahu, po ktorom si vždy túžila? Si šťastná? Cítiš sa vo vzťahu sama? Cítiš sa v nebezpečí? Máš vo svojom partnerovi útočisko? Vyvíja tvoj partner úsilie, snahu? Alebo len berie? To sú kľúčové otázky. A tých kľúčových otázok by mohlo byť nespočetné množstvo. Pokiaľ si úprimne odpovieš, budeš presne vedieť, čo spraviť. Ale si na to pripravená?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.