V dnešnom svete môžeme byť prakticky hocikým, kým chceme. Máme nekonečne veľa možností a voľbu rozhodnúť sa, čo vo svojom živote chceme dosiahnuť a ako to ovplyvní náš budúci život. Hľadáme samých seba, naše záujmy a utvárame si vlastné názory. Veľa mladých ľudí však ešte nevie, aký majú názor na rôzne témy, preto hľadajú inšpiráciu. Ak sa aj ty zaujímaš o momentálne dianie vo svete, tieto mená by si rozhodne nemala prehliadnuť!

Bethany Williams 

Mladá britská návrhárka Bethany Williams spravila vo svete módneho priemyslu obrovský prevrat, a to práve svojou víziou udržateľnej módy. Jej modely sú zaujímavé, žiadané a najmä veľmi ľahko recyklovateľné. Hoci mnoho veľkých a úspešných značiek vzhľadom na súčasnú environmentálnu situáciu propaguje trend udržateľnej módy, Bethany dosahuje vo svojej práci a štatistikách úžasné výsledky, pričom typický výrobný proces mení na účinný cyklus.

Svojou prácou inšpiruje ľudí po celom svete a ukazuje im novú, udržateľnú stránku luxusnej módy. Vo februári bola nominovaná na druhú držiteľku Ceny kráľovnej Alžebty II. za dizajn a v decembri získala cenu Fashion Awards (Emerging Talent Menswear).

Selena Gomez

Žena známa po celom svete najmä ako herečka a speváčka, je pre mnohé mladé dievčatá vzor a módna ikona. Avšak neorientuje sa iba vo svete šoubiznisu a módy. Selena taktiež pracuje ako výkonná producentka pri seriály 13 Reasons Why, pričom sa zaoberá otázkou šikany na stredných školách, zneužívaním, či psychickými problemámi mladých ľudí, ktoré môžu viesť ku samovražde.

Speváčka tiež pracuje ako Vyslankyňa dobrej vôle UNICEF, pričom navštívila v Nepále zneužívané deti aj strednú školu sponzorovanú organizáciou. Navštívila aj komunitu zdravotných dobrovoľníčok v dedine Gangaparaspur, či s výborom žien v dedine Hapur, kde sa venovala riešeniu otázky úmrtnosti detí a ich matiek a  ženám v núdzi.

Emma Watson

Mladá rodáčka zo Spojeného kráľovstva, známa najmä ako herečka z úspešnej filmovej série Harryho Pottera sa aktívne venuje boju za ženské práva a hodnoty. Zakladateľka organizácie HeForShe hovorí o vnímaní ženského tela bez prikrášlení a plastických operácií.

Samu seba označuje za feministku, ktorá sa snaží o zrovnoprávnenie mužských aj ženských práv. Na ženskú krásu a telo sa pozerá ako na niečo silné a jemné zároveň, nie ako na majetok niekoho druhého. Kritizuje nízke postavenie ženy v niektorých krajinách a podporuje nezávislosť žien v osobnom aj kariérnom živote.

Greta Thunberg

Greta Thunber je 17-ročná aktivistka zo Švédska, ktorá sa snaží bojovať o osud našej planéty. Už v 9. ročníku prestala každý piatok chodiť do školy a namiesto toho sedávala pred Švédskym parlamentom s požiadavkou zníženia uhlíkových emisií podľa Parížskej dohody.

Netrvalo dlho a Greta sa dostala do širokého podvedomia verejnosti. Zúčastnila sa a predniesla svoju reč na mnohých dôležitých zasadnutiach, napríklad na  na summite OSN o klimatických zmenách v Katoviciach. Momentálne sa zastavuje na viacerých miestach po svete, pričom navštívila už Ameriku, Kanadu a plánuje návštevu Mexika. V roku 2019 bola nominovaná na Nobelovu cenu za mier.

View this post on Instagram

Impostors, trademarks, commercial interests, royalties and foundation… First: Unfortunately there are still people who are trying to impersonate me or falsely claim that they "represent" me in order to communicate with high profile people, politicians, media, artists etc. Please be aware that this is happening and be extremely suspicious if you are contacted by ”me” or someone saying they ”represent” me. I apologize to anyone who has been contacted – and even misled – by this kind of behavior. Second: My name and the #FridaysForFuture movement are constantly being used for commercial purposes without any consent whatsoever. It happens for instance in marketing, selling of products and people collecting money in my and the movement’s name. That is why I’ve applied to register my name, Fridays For Future, Skolstrejk för klimatet etc as trademarks. This action is to protect the movement and its activities. It is also needed to enable my pro bono legal help to take necessary action against people or corporations etc who are trying to use me and the movement in purposes not in line with what the movement stands for. I assure you, I and the other school strikers have absolutely no interests in trademarks. But unfortunately it needs to be done. Fridays For Future is a global movement founded by me. It belongs to anyone taking part in it, above all the young people. It can – and must – not be used for individual or commercial purposes. And third: together with my family I’m setting up a foundation. It’s already registered and existing, but it not is not yet up and running. This is strictly nonprofit of course and there are no interests in philanthropy. It is just something that is needed for handling money (book royalties, donations, prize money etc) in a completely transparent way. For instance, taxes have to be paid before we can give them away to specified purposes and charities. This takes a lot of time and work, and when the foundation is fully up and running I will tell you more. The foundation’s aim will be to promote ecological, climatic and social sustainability as well as mental health. Love/ Greta

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.