Žena má okuliare proti modrému svetlu

Možno si myslíš, že okuliare proti modrému svetlu sú iba dobrým marketingovým ťahom a influenceri sa na nich snažia zarobiť. V skutočnosti môže mať tento doplnok viac výhod, než by si vôbec čakala. Vieš, prečo by si ich mala začať nosiť aj ty?

Tieto okuliare eliminujú modré svetlo, ktoré na nás pôsobí z mobilov, tabletov, počítačov alebo televízorov. Najhoršie je, ak sa mu vystavuješ večer pred spaním. Organizmus vníma modré svetlo ako klasické denné, a tak nemá pocit, že by sa mal začať ukladať na spánok. Modré svetlo tiež potlačuje produkciu melatonínu, ktorý je označovaný ako hormón spánku.

To všetko má vplyv na tvoj cirkadiánny rytmus a problémy so spánkom. Možno sa ti stáva, že nevieš večer dlhší čas zaspať. Je to práve preto, že sa ti nevytvorilo dosť melatonínu. Okuliare proti modrému svetlu sú dobré v tom, aby ťa toto modré svetlo tak neovplyvňovalo. Môžeš ich nosiť iba večer aspoň 2 – 3 hodiny pred spaním, no môžeš ich mať pokojne aj počas celého dňa. Záleží, aký typ si vyberieš.

Vieš, aké výhody so sebou prináša nosenie týchto okuliarov?

Kvalitnejší spánok

V prvom rade sa to odrazí na tvojom lepšom spánku. Večer nebudeš mať taký problém zaspať, tým pádom sa vyspíš dlhšie a ráno nebudeš taká unavená alebo podráždená. Budeš mať viac energie a aj lepšiu náladu. Kvalitný a pravidelný spánok je pre telo veľmi dôležitý, no o tom si už určite neraz počula.

Menej bolestí hlavy

Ak často pozeráš do mobilu alebo počítača, môžu sa u teba dostavovať bolesti hlavy alebo aj chrbta. Okuliare proti modrému svetlu dokážu pomôcť aj v tomto prípade. Ak pracuješ s počítačom celý deň, mala by si ich nosiť aj preventívne.

Žena s okuliarmi sa hrá s mobilom
zdroj: Unsplash/Mateus Campos Felipe

Menej problémov s očami

Suché oči, pálenie, rezanie alebo naopak, slzenie. Prípadne celková únava a bolesť očí. Keď sa dlho pozeráme do obrazoviek, môžu sa dostaviť aj tieto problémy. Namiesto kvapiek to môže vyriešiť aj nosenie okuliarov proti modrému svetlu.

Široký výber dizajnových kúskov

Na internete nájdeš nespočetné množstvo značiek a druhov takýchto okuliarov. Môžeš si vybrať z najrôznejších tvarov a farieb, ktoré sa ti budú páčiť. Všímaj si aj množstvo modrého svetla, ktoré dokážu odraziť. Niektoré zvládnu iba 10 %, no niektoré aj 100 %, ale tie majú oranžové sklíčka a na bežné nosenie nie sú ideálne. Taký priemer je aspoň 30 – 50 % potlačenie.

V našich predošlých článkoch nájdeš aj ďalšie chyby, kvôli ktorým sa nevieš vyspať a tiež odporúčania od odborníkov, ako dlho by sme mali spať.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife