Niekedy v priebehu tvojho života môže nastať situácia, kedy máš pocit, ako by si bola sama na celom svete. Myslíš si, že nikam nezapadáš, že idú všetci proti tebe a ty sa kvôli tomu cítiš hrozne. Vieš, prečo sa to deje?

Problémy s priateľmi

Prvým zásadným problémom môžu byť problémy s priateľmi. Môžu nastať dve situácie. Buď sa nachádzaš inde ako tvoji priatelia a nerozumiete si viac, alebo žiadnych skutočných priateľov nemáš.

Je úplne normálne, ak sa od svojich priateľov začneš vzďaľovať. Možno každý z vás býva niekde inde, nemôžete sa teraz stretávať, každý má iné povinnosti, musí riešiť úplne iné veci a už neostáva čas na kamarátov. Aj keď ide niekedy len o výhovorky, v skutočnosti to tie vzťahy ovplyvní a môže aj naštrbiť.

Druhou možnosťou je, že skutočných priateľov vôbec nemáš. Máš síce niekoľko kamošiek, s ktorými si píšeš, ale ak by si potrebovala naozaj pomôcť, nemohla by si sa na ne stopercentne spoľahnúť. Nemusíš sa báť, je to tiež v poriadku a skôr či neskôr natrafíš na niekoho, s kým si budeš skvele rozumieť.

Záleží ti na tom, čo si o tebe myslia iní

Nikdy nedokážeš poriadne zapadnúť niekam, keď máš sama o sebe povinnosti. Veľmi ti záleží na tom, čo si o tebe myslia iní a vždy máš pocit, že si myslia to najhoršie. Niekde vnútri máš strach, že sa pre tebou len pretvarujú a keď nie si s nimi, ohovárajú ťa.

Tento strach je pritom často úplne neopodstatnený a ty sama ničíš svoje šťastie. Keďže ty sa sama nemáš rada, nedokážeš prijať fakt, že niekto iný môže.

zdroj: Unsplash/Adam Zvanovec

Neprijala si sama seba

Tvoje nízke sebavedomie a nízka sebahodnota zohrávajú v tomto probléme kľúčovú rolu. Ešte si neprijala sama seba, kvôli čomu si myslíš, že nemôžeš zapadnúť medzi nikoho iného. 

Problém však môže byť aj v tom, že nedokážeš vyjadriť svoje pravé pocity a emócie. Nič v sebe nedus, ale ak ťa niečo trápi, povedz to ostatným na rovinu.

Hľadáš od života niečo nové

Ide o najlepší možný dôvod. Vieš prečo? Pretože ty sama sa chceš zmeniť a hľadáš spôsoby, ako na to. Možno hľadáš svoje životné poslanie, chceš nájsť svoje stratené sebavedomie alebo si len prišla na to, že chceš od života niečo iné.

Je preto úplne normálne, že máš pocit, že nezapadáš. Tvoji priatelia totiž ostali na tom istom mieste a nepohli sa vpred. Ty teraz riešiš a zaujímaš sa o iné veci. Ich problémy ti pripadajú možno trochu malicherné, pretože riešia len úplné maličkosti.

Ak si sa našla v niektorom z týchto štyroch dôvodov, mala by si vedieť, že je úplne normálne, ak takéto pocity niekedy prežívaš. V tvojom živote prebiehajú zmeny. Stačí len vydržať, nevzdať sa a uvidíš, že všetko sa obráti na dobré.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.