Dôvera je jedným z kľúčových pilierov vo vzťahu. Niekedy sa však môžeš dostať do situácie, kedy partnerovi nedokážeš veriť, aj keby si veľmi chcela. Najčastejšie k tomu dochádza z týchto štyroch dôvodov.

Niekto ťa v minulosti zradil

Už si sa kedysi popálila a sklamal ťa človek, od ktorého by si to nečakala. Zo zlomeného srdca si sa liečila pomerne dlho, preto si dávaš veľký pozor na to, komu sa naozaj otvoríš a koho si k sebe pripustíš.

Nemôžeš však hádzať všetkých mužov do jedného vreca. To, že ťa niekto oklamal v minulosti neznamená, že to urobí aj tvoj súčasný partner.

Bojíš sa, že ťa sklame a ublíži ti

Tento strach nie je nijak opodstatnený a nedokážeš vysvetliť, prečo sa tak veľmi obávaš. Dôvodom ale môže byť napríklad aj tvoj problém s nižším sebavedomím. Snažíš si nahovoriť, že pre neho nie si dosť dobrá a automaticky čakáš, že ťa opustí a že si nájde nejakú lepšiu či krajšiu.

Už ťa niekedy podviedol

Tu je nedôvera naozaj na mieste, pretože ak ti to už raz urobil, len ťažko mu budeš môcť zase veriť. Pri každej príležitosti ho budeš podozrievať a v hlave si vytvárať katastrofické scenáre, ktoré majú ale od reality ďaleko. Niektorí chlapi zažijú pri prvej (a poslednej) nevere naozaj len skrat a dokážu sa zmeniť, polepšiť a ostať už navždy verní.

Podvádzal v predchádzajúcich vzťahoch

Možno sa ti priznal k tomu, že podviedol svoju bývalú priateľku, prípadne si sa to dozvedela od niekoho iného. Hovorí sa, že ak to urobí raz, bude sa to opakovať, preto sa automaticky obávaš toho, že ďalšou podvedenou sa staneš ty. Ako sme však napísali vyššie, nie každý muž je rovnaký.

Tieto 4 dôvody sú síce vážne, no vo väčšine prípadov je strach neopodstatnený a len sa zbytočne trápime svojimi myšlienkami a pocitmi. Ak ti priateľ prejavuje lásku a chce, aby si bola vo vzťahu šťastná, nesnaž sa to silou-mocou zničiť. Radšej si užívaj tieto príjemné okamihy. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.