Unsplash/Almos Bechtold

Jedna z najhorších vecí, ktorá sa ti môže vo vzťahu stať, je zistenie, že človek, ktorému si dala celé svoje srdce, sa s tebou iba hrá. A občas to nie je iba hra, ale vážne manipulovanie, ktoré hraničí s psychickým týraním. Uvedomiť si, že máš doma manipulátora, ktorý ťa v skutočnosti nemiluje, ale túži iba po tom, aby si ho počúvala, je veľmi ťažké. Znaky sa totiž častokrát snažíme prehliadať.

Áno, v tomto prípade nám láska naozaj zaslepí oči tak, že nechceme priznať svetu (a ani sebe), že niečo nie je v poriadku, aj keď to vo svojej hĺbke cítime. Odísť z nefunkčného vzťahu je ťažké, a ešte ťažšie, ak nás dokáže druhá strana ovládať. No ak to nespravíš, ublížiš tým sama sebe viac, ako to robí po celý čas on.

Ako si však máš byť istá tým, že presne toto je tvoj prípad? Keď na neho sedia nasledujúce 3 body, je to jasné.

Prebúdza v tebe pocit viny

Nech sa už udeje čokoľvek zlé a nepríjemné, aj napriek tomu, že to spôsobil on, na konci máš pocit, že vlastne za všetko môžeš iba ty. On nenesie za nič zodpovednosť a do očí ti tvrdí, že všetko je iba tvoja vina. Dokonca aj keby ťa udrel, tak ťa dokáže presvedčiť, že si ho tak veľmi vyprovokovala, až to nevydržal. Takže, ak by si to nespravila, všetko by bolo v poriadku. Lenže nebolo.

Aj keď si si bola istá, že si neurobila nič, čo by vám či vášmu vzťahu ublížilo, na konci dňa o tom začneš pochybovať. Cítiš sa byť nedostatočne dobrá, menejcenná a chceš sa mu oddať ešte viac, aby vedel, ako veľmi ho miluješ.

Nepriamo sa ti vyhráža

A možno ti to povie aj priamo, no väčšinou, to manipulátor “zabalí” do takej vety, aby si z nej cítila opäť tú zodpovednosť za vašu budúcnosť ty. Čo by si robila, ak by som ťa nechal? Ak sa ti to nepáči, potom môžem odísť. Nebude to fungovať, ak sa nedohodneme. Zakaždým si ty tá, ktorá to má akože v rukách, a tak ti neostáva nič iné, len sa mu podvoliť, aby si nič nepokazila.

Máš v hlave len to, že o neho nechceš prísť a teda radšej spravíš všetko tak, ako to chce on, aby ste mali pokoj a nenahneval sa na teba. Lebo ak to tak nebude, tak …

Veľmi rýchlo mení svoje nálady

Z ničoho nič vybuchne, kričí, útočí na teba ako zmyslov zbavený, pretože mu niečo vliezlo do hlavy, o chvíľu už na teba hovorí tichým hláskom o tom, ako ho to mrzí, a že ťa veľmi miluje. Je schopný držať ťa ráno v hneve za ruky tak silno, až sa ti tvoria modriny, no večer už nosí kvety, aby sa ti ospravedlnil. V jeden moment je zlatý a pokojný a ani nevieš prečo, už búcha dverami.

Tento človek to nemá v hlave v poriadku, nevie ovládať samého seba a jeho správanie musíš akceptovať iba ty. Na verejnosti je pán dokonalý, doma šibnutý maniak. Ty myslíš len na to, že je to chvíľkové a veríš v jeho dobrú stranu, no jediné, čomu ver je to, že dobrá strana bez tej zlej nebude nikdy fungovať.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating