Pexels/Katerina Holmes

Možno sa už budeme opakovať, ale komunikácia patrí naozaj k najdôležitejším aspektom vo vzťahu. Bez nej sa len ťažko dohodnete na veciach, ktoré vás trápia a naopak, ktoré vám robia radosť. No smutnou správou je, že práve komunikácia robí mnohým párom najväčšie problémy.

Zlepšenie komunikácie nenastane zo dňa na deň, ale ide o trochu dlhší proces, do ktorého sa musíte zapojiť vy obaja. Ak sa bude snažiť len jedna strana, nebude to stačiť.

Máme pre teba 3 základné tipy, vďaka ktorým môžete začať pracovať na náprave vašej partnerskej komunikácie. Aj keď ide o maličkosti, dokážu spôsobiť hotové zázraky.

Neobviňujte jeden druhého

Vo vzťahu, a hlavne pri hádke, sa často stáva, že jeden druhého obviňujeme a zvaľujeme na seba aj vlastné chyby. Ak niečo chcete vyriešiť, musíte sa naučiť, že nikto nie je neomylný. Namiesto obviňovania sa naučte odpustiť a pochopiť, prečo to ten druhý urobil. Ľahšie vyriešite problémy, ak sa budete zhovárať pokojným tónom a nie po sebe kričať.

Naučte sa viac počúvať

Komunikácia nie je len o rozprávaní, ale aj o aktívnom počúvaní. Nesnaž sa neustále hovoriť len ty, ale pusti k slovu aj svojho priateľa, ktorý by možno aj chcel niečo povedať, no bojí sa ťa prerušiť. Prípadne vie, že by si ho aj tak nepočúvala a tvrdila si len svoje. To, samozrejme, platí aj opačne, kedy ty môžeš byť tou tichou.

Ak sa naozaj sústredíte na to, čo ten druhý hovorí, možno sa vám podarí nahliadnuť aj pod povrch. Niekedy stačí sledovať aj mimiku alebo pohyby tela a zistíte, že sa s tým druhým niečo deje.

Spoznajte svoje emócie

Všetko so všetkým súvisí, preto nemôžeme vynechať ani emócie, ktoré sú vo vzťahu a aj v komunikácii veľmi dôležité. Neskrývajte svoje pocity a vždy ich dajte najavo. Tým to uľahčíte aj partnerovi. Niekedy dokonca nie sú potrebné ani slová, ale stačí vedieť prečítať emócie toho druhého a hneď budete obaja vedieť, na čom ste.

Snahu o zlepšenie komunikácie netreba odkladať, už včera bolo neskoro. Začnite sa viac rozprávať, vymedzte si pre seba čas a vážte si jeden druhého. Keď sa k tomu pridajú aj vyššie spomenuté tipy, je tu ešte šanca na záchranu.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating