Unsplash/Jenny Ueberberg

Aj ty začínaš svoj deň šálkou horúcej a voňavej kávy? A potom si ju ešte dopraješ aj niekoľkokrát počas dňa? Podľa portálu Healthline by denné dávky kofeínu nemali presiahnuť 400 mg, čo zodpovedá približne štyrom šálkam. Nezabúdaj ale na to, že kofeín sa nachádza aj v energetických alebo iných nápojoch.

Na prvý pohľad by si možno povedala, že káva ti ublížiť nemôže, skôr naopak. Nakopne ťa, keď nemáš energiu a potrebuješ sa sústrediť. Ak je tvoj organizmus pravidelne vystavovaný vyšším dávkam kofeínu, môže to mať viac nežiaducich účinkov, než by si si myslela.

V prvom rade môže spôsobovať podráždenosť, nepokoj, problémy so spánkom alebo s trávením, zvýšený tlkot srdca a v neposlednom rade aj stres a úzkosti. Môžeš si dokonca vytvoriť aj závislosť na kofeíne a pri jeho obmedzovaní budeš pociťovať bežné abstinenčné príznaky.

Pri vysokej spotrebe kávy (viac ako 4-5 šálok) a celkovo kofeínu sa zvyšujú aj riziká na vznik rôznych chorôb. Medzi nimi sú napríklad diabetes 2. typu, cirhóza pečene, rakovina pečene, Parkinsonova choroba alebo Alzheimerova choroba.

Aj z toho dôvodu by si mala porozmýšľať nad tým, či nie je najvyšší čas kávu trochu obmedziť. Nemusíš ju prestať piť úplne, no nemala by si pociťovať potrebu dať si ju každý jeden deň a hneď viackrát. Pomôcť ti môžu aj tieto tri tipy.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Viac z kategórieLife