Unsplash/Chloe Holliday

Nauč sa hovoriť NIE … tak ľahko sa to niekomu povie, no o to ťažšie sa to vykoná. Najmä my ženy s tým máme veľký problém, preto je najvyšší čas to zmeniť. 

Ak sa nenaučíš hovoriť nie, ľudia ťa budú neustále využívať. Viem, že si nechceš nikoho pohnevať a chceš vychádzať dobre s každým, no niekedy (teda takmer vždy) by si mala brať ohľad aj na seba. Naozaj chceš tie veci, o ktoré ťa poprosia, aj urobiť? Alebo ich urobíš len pre to, aby si mala pokoj, aj napriek tomu, že máš milión svojich vlastných povinností?

Určite si sa už viackrát ocitla v situácii, kedy si chcela povedať nie, no povedala si si to len vo svojej hlave a z tvojich úst vyšlo niečo úplne iné. Potom si si v duchu na seba nadávala a cítila si sa preto zle. Ako teda povedať nie a odmietnuť niekoho bez týchto pocitov viny?

Sendvičová metóda

Odmietnuť niekoho dokážeš aj bez toho, aby si ho hneď odbila. Obľúbená je tzv. sendvičová metóda, kedy odmietnutie zabalíš do niečoho pozitívneho. V prvom rade môžeš danej osobe poďakovať, že ťa poprosila o pomoc, že si vážiš, že oslovila práve teba.

Ospravedlň sa, že momentálne nemáš čas a nemôžeš pomôcť, no zároveň to zakonči tiež pozitívne. Môžeš povedať, že inokedy alebo za iných okolností by si pomohla rada, prípadne rovno navrhni vhodnú alternatívu, kto iný by pomôcť vedel.

Čo sa stane, ak odmietneš?

Skús si predstaviť, čo najhoršie by sa mohlo stať, ak by si povedala nie? S najväčšou pravdepodobnosťou nič, však? Ak sa svet nezrúti pre jedno NIE, naber odvahu a pokojne odmietni. Skús si naozaj zvážiť, či ti stojí za to súhlasiť aj napriek tomu, že by si mala robiť niečo iné.

Nechaj si čas na rozmyslenie

Kto povedal, že musíš odpovedať hneď, ako ťa niekto požiada? Normálne sa taktne ospravedlň, že momentálne máš prácu, no premyslíš si to a o 10 minút či o hodinu povieš svoje rozhodnutie. Daný človek chvíľu zamrzne, no poučí sa z toho, že nedostane hneď všetko, ako si myslí.

Ak sa necítiš na odpoveď tvárou v tvár, pokojne spočiatku môžeš napísať aj správu. Tiež sa ale drž sendvičovej metódy.

Po prvých odmietnutiach sa možno budeš cítiť zvláštne, no ten pocit sa premení na niečo príjemné. Konečne si sa dokázala niekomu postaviť a odmietnuť ho. A dokonca si to zvládla bez toho, aby si sa ty alebo daný človek cítil zle. Čo povieš, skúsiš to nabudúce aj ty?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife