Pexels/Andrea Piacquadio

Či sa nám to páči alebo nie, hnev patrí do nášho života. Niektoré z nás bývajú v tomto smere pokojnejšie, iné sa dokážu „vytočiť“ takmer za všetko. Nech je to už akokoľvek, túto vlastnosť dokážeme kontrolovať a rovnako na nej pracovať.

Ak by sme sa mali zamerať na samotnú vlastnosť, vzniklo by nám k nej mnoho prívlastkov. Nie je hnev ako hnev. Je rozdiel, ak sa človek nahnevá raz za čas a taktiež je iné byť takýmto človekom takmer po celý svoj život. Našťastie, takýchto ľudí je pomenej a aj preto sa dnes zameriame na ten jednoduchší variant. 

Určite si spomínaš na situácie, ktoré ťa viedli k tomu, že si jednoducho túto svoju vlastnosť neovládla a vybuchla si. Po určitom čase si si však uvedomila, že tvoja reakcia bola zbytočne neprimeraná a aj hádka či výmena názorov mohla prebehnúť inak, o čosi lepšie. Čas späť nevrátiš, čo je však podstatnejšie, môžeš sa k tomu v budúcnosti postaviť úplne inak. Ako na to?

Nauč sa s ním pracovať

Je nesmierne dôležité učiť sa ich rozpoznávať a tiež ich dôvody poznať. Ak sa nachádzaš v situácii, kedy už sama vnímaš, že ťa daný problém nahnevá, skús sa nad nim zamyslieť a pátraj, prečo je tomu opäť tak. Ak sa tvoj hnev opakuje v rovnakých alebo podobných situáciách, nastal čas ich vyriešiť, posunúť vyššie a pracovať na nich. Ver, že ak zistíš jeho príčinu, aj tvoje reakcie na daný problém budú iné ako doposiaľ.

Nie nadarmo sa hovorí, aby si svoj hnev predýchala. Dokážeš ho skutočne eliminovať, ak sa niekoľkokrát pravidelne nadýchneš a vydýchneš. Tento počet je udávaný v rôznych číslach, môžeš tak spraviť od 5 do 20 nádychov a výdychov. Je taktiež možné v tomto momente svoje myšlienky orientovať na niečo iné, príjemnejšie.

Nauč sa odpúšťať

Možno sa ti to v tomto momente nezdá, no aj také odpustenie je kľúčom k tomu, že sa nebudeš v ďalšej takejto alebo podobnej situácii stavať k danému problému rovnako. Niektoré veci je potrebné naozaj nechať odísť pre pokoj vo svojom vnútri. Skús to niekedy a uvidíš sama, ako ťa to oslobodí od negatívnych myšlienok. Práve tie, ktoré nosíš v sebe nevysporiadané, majú vplyv na ostatné.

A prečo by sa mali opakovať, ak to nie je potrebné, však? Samozrejme, ak tvoje odpúšťanie nevedie k zmene toho, s čím alebo s kým máme do činenia, je čas, aby si tento vzťah prehodnotila. Nech je to už partnerský alebo pracovný.

Otoč ho vo svoj prospech

Áno, svoj hnev dokážeš postupne odstraňovať a zároveň ho zmierňovať. Zakaždým, ak zostaneš nahnevaná alebo ťa vytočí aj tá najmenšia hlúposť, skús sa zamyslieť nad tým, či naozaj má zmysel sa nad ňou aj rozčúliť alebo dokonca rozzúriť. Skús s takýmito myšlienkami narábať inak a otáčať si ich vo svoj prospech. Prijmi danú situáciu tak, že má jednoducho svoje riešenie, vezmi ju s pokojom, pretože vieš, že nebude trvať večne.

Aj týmito spôsobmi je možné svoj hnev ovládnuť a nepustiť ho tam, kam nepatrí. Určite to zvládneš! 🙂

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife