Ak chceš dostať od ľudí niečo čo chceš či potrebuješ, a oni tvojmu nápadu nie sú naklonení, chce to poznať, ako funguje ľudská psychika. Vďaka tomu môžeš na nich ísť takticky a bez toho, aby si vôbec uvedomovali, že v inom prípade by ti povedali nie. Drž sa týchto rád a vyhneš sa zbytočným konfliktom či odmietnutiu!

Chce to pokoj

Udržať vnútorný pokoj a kľudný tón hlasu v momente, keď si s niekým vymieňaš názor (ok, nazvime to hádkou), je takmer nemožné. No práve to je prvý a najdôležitejší krok, ktorý musíš dodržať, ak z toho chceš vyjsť víťazne. Dobre vieš, že ak na teba niekto zvyšuje hlas, len ťažko ťa to presvedčí, aby si ustúpila. Skôr sa ešte viac rozhodneš protirečiť mu.

Preto pamätaj, či už sa s niekým hádaš, chceš od niekoho pomoc alebo aby ti spravil láskavosť, vždy hovor pomaly, pokojne a nenechaj sa premôcť emóciami.

Priprav si poriadné argumenty

Alebo lákavú protihodnotu. Len ťažko dosiahneš svoje, ak tvojou odpoveďou na otázku prečo, bude lebo. Takto nepochodíš. Predstav si, že potrebuješ, aby si s tebou kolegyňa vymenila službu. Pekne ju popros a dodaj, že na budúci týždeň si ona môže vymeniť s tebou tú svoju. A takto to funguje v každom smere a pri každej požiadavke.

Keď od niekoho niečo iba chceš, a oni v tom nevidia žiaden zmysel či niečo, čo by mohli získať, nebude sa im chcieť pristúpiť na tvoj nápad. Ak si v situácii, kedy neexistuje nejaká protihodnota, nezabudni na poriadne a pravdivé argumenty, ktorými potvrdíš, že tvoja požiadavka nie je len výmyslom.

Zahraj to na „bezmocnosť“

K predošlému bodu patrí aj táto rada. Nevyužívaj ju však na to, aby si niekým manipulovala a ak nejde o pravdu! Viackrát sa ti to totiž nepodarí a ľudia ti nebudú veriť. Ak od niekoho niečo žiadaš, zdôrazni dôvod, pre ktorý to robíš. Musíš ukázať svoju zraniteľnosť a aj to, že si pripravená počuť odpoveď nie. Avšak tak, aby bolo človeku ľúto, ak by ti mal dať práve túto odpoveď.

Ak sa vrátime k predošlému príkladu, kedy si pýtaš láskavosť od kolegyne, daj jej už v otázke vedieť, že jej odmietnutie by ti mohlo veci skomplikovať. V piatok musím ísť k lekárke, no kvôli službe nemôžem. Mohla by si sa so mnou, prosím, vymeniť? 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.