Pexels/ lilartsy

O tom, že bylinky majú priaznivé účinky na náš organizmus niet pochýb. Nápomocné dokážu byť nielen pri chorobe, vedia z nášho tela odstrániť nečistoty a tak byť nápomocné napríklad aj pri chudnutí.

Na naše dvere začína klopať jar a príroda sa prebúdza, čo vidieť už aj v mnohých záhradkách. Prvé jarné hlávky kvetov vykúkajú spod zeme a čoskoro sa prebudia k životu aj samotné bylinky. Tie, ktoré ich zvykneme využívať ako počas zimy, tak i čerstvé na jar, vieme, o čom je reč. Dnes sa však zameriame na tie, ktoré nám dokážu byť nápomocné pri chudnutí. Nemusíš ich jesť samotné, pridať si ich môžeš aj do obľúbeného šalátu alebo jedla.

Ktoré z nich si vyberieš?

Púpava

V mnohých prípadoch je ponímaná ako bežný jarný kvet, no nie je tomu celkom tak. Práve ona nám ponúka množstvo možností, ktoré môžeme využiť vo svoj prospech. A nie je tomu inak ani počas jarnej očisty.

Listy z tejto buriny si môžeš naozaj bez obáv zamiešať do šalátu. Doplnia ti vitamíny B, A, C a tiež železo, vápnik či draslík. Podobne si z neho môžeš pripraviť na zimu med. Čo je však dôležitejšie, listy z púpavy ti napomôžu pri detoxikácii tvojho organizmu, čo je po zime viac ako potrebné. Zbieraj ju však na miestach, ktoré sú čo najmenej vzdialené od ciest.

Žihľava

Je ponímaná ako jedna z najintenzívnejších jarných rastlín, ktorá dokáže naozaj veľmi efektívne detoxikovať náš organizmus. Akýmkoľvek spôsobom si ju pripravíš, v každom ti pomôže. S obsahom vitamínov C, B, vápnikom, horčíkom a železom napomôže aj tvojej pleti, rastu vlasov či samotnému prečisteniu tráviaceho traktu.

Jej odvarom si môžeš pripraviť kúpeľ, pridať do šampónu na vlasy či nechať lúhovať ako čaj. Každopádne tvoje telo očistí od toxických látok a budeš na po ňom cítiť naozaj skvele. Počas jari stav teda aj na žihľavu, oplatí sa.

Medvedí cesnak

Rastie práve na jar a bola by obrovská škoda, ak by si je ho účinky nevyužila. Práve on je blízkym príbuzným pažítke a tvoje trávenie dokáže naštartovať naplno. Považuje sa taktiež za antibakteriálny, preto tvoje telo dokáže očistiť aj od chorôb. Navyše, je skvelým posilňovačom imunity.

Nechutí ako bežný cesnak, aj keď v jeho chuti ho trošku pocítiš. Svojimi vitamínmi C, B, selénom a draslíkom dopraje tvojmu telu presne to, čo potrebuje. Pripraviť si z neho môžeš úžasné pesto podľa vlastnej chuti alebo ho len nechať zamraziť a pridať do cestovín či čerstvého smoothie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife