Spontánnosť dostane nový rozmer, akonáhle sa staneš matkou. Pri deťoch je každý deň iný, preto sa na nič nedá pripraviť. Kapitolou samou o sebe sú detské zuby. V tomto článku nájdeš tipy, ktoré ti počas tohto obdobia pomôžu.

Masáž ďasien

Najjednoduchším tipom pri prerezávaní zúbkov je masáž ďasien. Keď budeš dieťatku čistiť tvár, namoč obyčajnú gázu do vody a jemne mu prechádzaj po ďasnách. Pokiaľ sa do pár minút neutíši, môžeš vyskúšať na gázu kvapnúť pár kvapiek citrónovej šťavy. Prerezané detské zuby ho tak budú menej bolieť.

Mrazená mrkva alebo nanuk

Domáci tip, ktorý pomôže zmierniť bolesť rastúcich zubov, je mrazená mrkva. Stačí, keď dáš baby mrkvu zamraziť a následne ju budeš prikladať k lícu bábätka. Ako iste vieš, chlad pomáha pri bolesti a aj pri opuchu.

Mama si umýva zuby
zdroj: Pexels/Kampus Production

Na vyšší level môžeš túto radu posunúť tak, že ak to dieťatku nebude prekážať, daj mu mrazenú mrkvičku do ruky a môže ju použiť ako hryzadlo. Ak by to pre dieťa bolo moc studené, použiť môžeš aj svojej (alebo umelé) mlieko. Stačí, ak ho naleješ do formičiek na nanuky a dáš zamraziť. Takýto nanuk je pre dieťatko bezpečný, lebo obsahuje iba mliečko a pomáha zmierniť bolesť vychádzajúcich zubov.

Paralen čapíky

Poslednou možnosťou na detské zuby sú lieky. Pri bábätku by si mala po Paralene siahnuť naozaj až vtedy, keď to je nevyhnutné. Asi je však jasné, že liek účinkuje najrýchlejšie, preto sa považuje použitie čapíka za rýchlu pomoc. Skutočne ho používaj len vtedy, keď už nebudeš vidieť svetlo na konci tunela. Čím viac liekov do malého bábätka dáš, tým pomalšie a menej budú neskôr zaberať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.