Existuje veľký rozdiel v západnej a východnej filozofii. Kým na západe sa ľudia neustále pokúšajú dosiahnuť materiálne bohatstvo a kariérne ambície, na východe sa viac zameriavajú na filozofiu, náboženstvo a dušu ako takú.

Základ je nájsť akúsi rovnováhu. Gosia Kurowska, redaktorka internetového portálu Ideapod.com sa pred 7 mesiacmi presťahovala z Európy do Ázie, kde sa jej život zmenil od základov. Okrem iného sa tam naučila 3 základne budhistické pravdy, ktoré môžeš uplatniť kdekoľvek na svete a pomôžu ti viesť menej stresujúci a viac naplňujúci život.

1. Prestaň sa naháňať za nestálym šťastím, namiesto toho ho hľadaj v sebe

Jedným zo základných princípov Budhizmu je „dukkha“, v preklade „neschopnosť uspokojenia“. Znamená to v podstate to, že my ľudia sa neustále snažíme nájsť šťastie v dosahovaní nestálych cieľov, ako je zdravie, bohatstvo či úspech. Namiesto toho by sme sa mali naučiť hľadať ho v sebe. Až vtedy, keď pochopíš, že skutočné šťastie vychádza zvnútra a nedá sa nájsť v materiálnych veciach, tak si uvedomíš, že je na dosah ruky a nemusíš sa za nim nikde naháňať.

#travelGirls 🚲 🚲 @caro_e_ @bridget #womanslook

A post shared by WOMANSLOOK RUSSIA 🇷🇺 (@womanslook) on

2. Nezmeškaj prítomnosť len preto, že si uviazla v minulosti alebo budúcnosti

Vo svete, na ktorý sme zvyknutí sa každý niekam ponáhľa. V Ázii je to však iné. Hoci prispôsobiť sa pomalšiemu štýlu bolo zo začiatku zvláštne, postupne si redaktorka uvedomila, že je to oslobodzujúce. Všetko je to o žití v prítomnom okamihu. Praktizovanie tohto „uvedomenia“ ti pomôže zbaviť sa neutíchajúcej vnútornej nespokojnosti.

Budhistický majster Thich Nhat Hahn povedal: „Všetci máme negatívne mentálne návyky, ktoré sa objavujú stále dookola. Jedným z najvýznamnejších negatívnych návykov, ktorého by sme si mali byť vedomí, je neustále unikanie našej mysli niekam do budúcnosti. Možno sme to zdedili od našich rodičov. Naše starosti nám neumožňujú v súčastnosti žiť naplno a cítiť sa šťastne. Hlboko vo vnútri sme presvedčení, že teraz ešte nemôžeme byť šťastní, že ešte nemáme vyriešených niekoľko vecí, ktoré nám to neumožňujú. Špekulujeme, snívame, strategizujeme a plánujeme tieto „podmienky šťastia“, ktoré chceme mať v budúcnosti. Často sa jej obávame, a vďaka tomuto strachu si nedokážeme užívať to, čo je teraz.“

Ja sama som si toto uvedomila pred niekoľkými rokmi, a môžem povedať, že sa mi život zmenil. Akonáhle budeš vedieť, že to, čoho sa obávaš v skutočnosti tu a teraz neexistuje, dokážeš sa jednoduchšie zbaviť stresu, ktorý z danej obavy vyplýva.

Bali mornings…🌞 #Breakfast @farrahhoshmand #womanslook

A post shared by WOMANSLOOK RUSSIA 🇷🇺 (@womanslook) on

3. Kontroluj svoju karmu a vytvor si energiu, ktorou sa chceš obklopiť

Veľa ľudí si myslí, že karma je tvoj zafixovaný osud. Karma je však niečo viac. Je založená na tvojich myšlienkach a činoch v každom okamihu. Mysli na ňu ako na energiu, ktorú vytváraš v každom momente. Napríklad, keď si zvyknutá reagovať s hnevom, tvoja myseľ bude priťahovať podobnú energiu od ľudí v tvojom okolí. Keď sa však naučíš reagovať s pokojom, obklopíš sa ním. Nezabudni, že máš plnú moc v tom, ako budeš reagovať a vždy si môžeš vybrať. Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.

 

Zdroj: ideapod.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.