Hovorí sa, že začiatky sú jedno z najkrajších období, ktoré dvojica spoločne zažije. Nedá sa s tým nesúhlasiť, veď vtedy je všetko ružové, dokonalé, plné nežností a milého spoznávania sa. Chceme ukázať to najlepšie z nás, aby sme toho druhého očarili. No občas robíme chyby, na ktoré po čase doplatíme. Na začiatku vzťahu by si si na ne mala dať pozor, aby si sa im v budúcnosti vyhla.

Ide o to, že niekedy ani len netušíme, ktoré veci môžu náš vzťah ovplyvniť s pribúdajúcim časom. Presne kvôli nim môžu vznikať problémy a príde rýchly rozchod, ktorému by sa možno dalo predísť, ak by bolo hneď od začiatku jasné, na čom obaja ste. Tušíš, o aké chyby ide?

Klamstvá o spoločných záujmoch

Si na rande s mužom, ktorý sa ti veľmi páči a tak mu prikyvuješ na všetko, čo ti hovorí. Miluješ motokáry? Och, aj ja, tá rýchlosť je super adrenalín, však? Lenže, po čase ťa na ne chce vziať a tebe sa už dvíha žalúdok z toho, že by si do toho mala sadnúť. Samozrejme, toto je veľmi jednoduchý príklad, no podstata sa dá ukázať na rôznych situáciách.

Nejde len o aktivity, ale aj názory, postoje a hodnoty, s ktorými na začiatku súhlasíš a až po týždňoch či mesiacoch vzťahu odhalíš svoj nesúhlas, kvôli čomu vzniknú zbytočné hádky. Riešenie? Buď sama sebou a nesnaž sa ho zaujať tým, že si rovnaká ako on.

Nevyriešené osobné hranice

Stále sa spoznávate a tak občas robíte ústupky, ktoré sa vám veľmi nepáčia, no nechcete hneď kaziť to, čo medzi vami vzniká. K tomu patrí aj určitý posun v osobných hraniciach. Stále spolu, všade spolu. Príde ti to super, lebo si zamilovaná až po uši, no neskôr máš problém vyraziť si s kamoškami na drink, pretože by sa nahneval. Nehovoriac o aktivitách, ktoré by si chcela robiť bez neho.

Zrazu sa mu bude zdať, že s ním už nechceš tráviť čas, prídu žiarlivostné scény, výčitky, hádky. V začiatkoch vzťahu je všetko len o vás, no čím dlhšie ste spolu, tým viac zisťuješ, že každý jeden musí mať aj svoj vlastný svet na to, aby ste dokázali fungovať i spolu.

Tento bod súvisí aj s rôznymi inými situáciami, napríklad, ak nemáš rada, keď ti partner „kontroluje“ telefón a svojmu novému to nepovieš. Neskôr je už naozaj neskoro vysvetľovať, ako ti to vadí, keď si sa doteraz tvárila, že v tom nie je problém. Neboj sa byť hneď od prvých momentov v istých „pravidlách“ jasná.

Na začiatku vzťahu to hráte na starý pár

Ledva sa poznáte a už riešite spoločné bývanie, svadbu či nebodaj deti. Je veľmi ťažké vysvetliť zamilovanej hlave, že nerozmýšľa racionálne, no štipka rozumu by ti tam mala ostať. Niektoré páry idú na všetko zhurta, pretože by dali za daný vzťah aj ruku do ohňa, no nechápu, že až čas ukáže, ako na tom naozaj sú.

Keď sa príliš uponáhľate, bude veľmi ťažké vrátiť určité veci späť, keď si uvedomíš, že z toho nebola dlhodobá láska. Vždy radšej počkať, než potom riešiť zbytočné komplikácie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.