Z každej strany počúvame o tom, že čoraz viac mladých ľudí trápia psychické problémy, úzkosti, stres či depresie. Neraz kvôli tomu pribúda aj počet pokusov o samovraždu. Podľa odborníkov z Psychology Today za tým môžu byť predovšetkým dva hlavné dôvody, ktoré sa týkajú takmer nás všetkých. 

Psychológovia evidujú 71-percentný nárast psychických problémov u mladých a dospievajúcich od roku 2008 do 2017. Čo sa týka počtu pokusov siahnuť si na život, medzi mladými vo veku 12 až 17 rokov stúpol o 52 %. Prekvapivé ale je, že tieto problémy sú menej časté vo vekovej hranici 26 a viac rokov.

Odborníci sa zhodujú v tom, že príčinou môžu byť predovšetkým dva problémy. Prvým je príliš veľa elektronickej komunikácie a digitálnych médií a druhým nedostatok spánku. Mladí ľudia si život bez smartfónov už nedokážu predstaviť a denne na ňom trávia aj niekoľko hodín.

Večer si líhajú do postele s telefónom a hneď po prebudení zase kontrolujú, čo sa udialo. Modré svetlo z displejov pritom môže mať vplyv na zhoršený spánok. Keď sa to spojí s ponocovaním a spánkom kratším ako 7 hodín, narúša sa cirkadiánny rytmus človeka. Kvôli tomu môžu neskôr v dospelosti vznikať rôzne zdravotné problémy.

Nehovoriac o tom, že na sociálnych sieťach sledujeme dokonalosť, ktorá vplýva na to, ako sa na tento svet pozeráme. Znižuje to sebavedomie dospievajúcich, ale aj ich celkovú radosť zo života.

Ak aj ty máš problém s tým, že si väčšinu času nešťastná a bez chuti niečo robiť, skús popracovať na týchto dvoch veciach. Odlož telefón z rúk a radšej sa s ľuďmi stretávaj osobne. Nájdi si nejaký koníček, ktorý ťa zamestná a nebudeš mať pocit, že sa nudíš. Spávať by si mala ideálne 8 hodín.

V prípade, že pocity úzkosti prežívaš najmä počas nedele a máš obavy z toho, čo prinesie ďalší týždeň, prečítaj si náš nedávny článok. Možno vďaka nemu zistíš, že trpíš syndrómom nedeľného večera.

Zdroj: Psychology Today

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.